[chooze:gallery;value:38039]
Korál poblíž Šalamounových ostrovů byl objeven v říjnu v rámci vědeckého programu Pristine Seas (Nedotčená moře), který založil časopis National Geographic. Unikátnímu ekosystému vědci zpočátku nevěnovali pozornost, na první pohled totiž vypadá jako velký kámen či skála. Někteří ho dokonce považovali za vrak lodi. Teprve až když se k němu ponořil biolog a tvůrce videí Manu San Félix, všem došlo, co našli.
"Ve vteřině po spatření korálu jsem si uvědomil, že koukám na něco unikátního," uvedl biolog a dodal, že je velký jako katedrála. Vědci se následně vrátili k satelitním snímkům oblasti a pochopili, proč napoprvé korál měli za obyčejný výběžek. Je tak velký, že je vidět z vesmíru.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Velikost korálu je skutečně jedinečná. Takto velké už bývají korálové útesy, které se skládají z vícero podobných systémů. Tento korál je ale osamocený a postupně se zvětšuje. Aktuálně má rozměry 34 × 32 metrů, což je více, než mívá největší živočich na planetě plejtvák obrovský. "Když už si začneme myslet, že není na Zemi co objevit, najdeme masivní korál složený z téměř miliardy malých polypů pulzujících životem," popsal objev zakladatel programu Enric Sala.
[chooze:article;value:453104]
Korály jsou prvkem moří klíčovým pro malé živočichy, kteří v nich nalézají potravu a úkryt. Doposud největším rekordmanem byl korál v Americké Samoi, kterého nový objev překonal trojnásobně. Zatímco ostrovní stát se těší, že přiláká turisty, vědci se o něj obávají. Podle Saly totiž není nijak chráněn proti globálnímu oteplování a dalším lidským činnostem. Kvůli klimatickým změnám je podle vědců v ohrožení až 40 procent korálů na planetě.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.