Ministerstvo obrany zajišťuje pro veterány různé druhy pomoci. Ty bylo potřeba také přehodnotit. "Do nedávné doby mělo ministerstvo programy víceméně takové přežité, spíš zaměřené na druhoválečné veterány, a ty programy odpovídaly spíš 90. letům a ta současná situace i sociální systém v České republice nám trochu utekl," popsal Speychal.
To byl impulz ke dvěma velkým projektům. Jedním z nich je vznik agentury pro podporu válečných veteránů. "Agentura pro podporu válečných veteránů bude mít v budoucnosti asi 46 zaměstnanců, z toho pět civilních a zbytek budou vojáci z povolání, nejvíce váleční veteráni, zkušení vojáci," uvedl Speychal.
Druhým projektem je připravit koncepci zákona, jehož cílem je rozšířit benefity. "Sdružujeme částečně rozdrobenou pomoc, kterou ten resort už poskytuje, třeba ve vojenských nemocnicích, ve volareze (vojenské lázeňské rekreační zařízení, pozn. red.), v lázeňských zařízení a tak dále. Máme poměrně zajímavý benefitní program, do kterého přispívají právě soukromé společnosti, firmy, právní kanceláře, který se jmenuje Benefity pro válečné veterány," přiblížil.
[chooze:article;value:583469]
Druhoválečných veteránů je v Česku evidovaných aktuálně 62, další dva žijí v zahraničí. Novodobých veteránů je asi 16 tisíc. "To jsou lidé nejenom z nových zahraničních operací od roku 1990, těch je nejvíc, ale i lidé, kteří byli například jako pozorovatelé v korejské válce a podobně, odkdy se vlastně ten novodobý váleční veterán počítá," řekl.
Mezi novodobými válečnými veterány je asi tisícovka žen. Co se druhoválečných týče, tam je to většina. Váleční veteráni ale nejsou jenom současní či bývalí vojáci, řadí se tam také asi 300 registrovaných policistů. Podle Speychala je pak ještě asi 300 až 400 neregistrovaných. Řadí se tam také někteří civilní zaměstnanci ministerstev, kteří byli vyslaní do krizových oblastí.
"Teď máme asi pět let na to připravit rychle ty programy, inspirovat se v zahraničí, což děláme, napasovat to na český sociální systém, který je velmi výborný i neziskový, a připravit se na to velké gró, které přijde, protože tito lidé si to zaslouží. Byli vysláni do zahraničí, přinesli si, když ne svoje zranění, protože zraněných máme kolem 78, máme 30 padlých, tak si přinesli spousty traumat, která jsme ještě donedávna neuměli řešit," objasnil Speychal.
Na celý díl pořadu Rozkaz zněl jasně! se můžete podívat pod titulkem článku, níže najdete rozhovor s Robertem Speychalem:
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.