Lipavský: Volba Trumpa pro nás bude mít jasné následky. Evropo, postarej se o sebe

"Česko má výbornou výchozí pozici, aby obstálo v nové zahraniční politice Spojených států," tvrdí ministr zahraničí Jan Lipavský. "Dáváme peníze na obranu, ale budeme muset dávat více, jsme jasným hlasem ostražitosti vůči Číně, jasný spojenec Izraele a podporujeme Ukrajinu a bezpečnost Evropy," vyjmenoval podle něj hlavní české devizy. I proto neočekává ve vzájemných vztazích zásadní změny.  

Podle člena zahraničního výboru Sněmovny Jiřího Kobzy (SPD) se změna v Bílém domě dotkne Česka především v tom, že Trump přestane dodržovat klimatické dohody a cíle a bude více podporovat americký průmysl. "Myslím si, že to pro nás bude velmi výhodné, protože Green Deal a emisní povolenky vraždí náš průmysl a potřebujeme se toho zbavit," prohlásil s tím, že tlak z USA to může pomoci v Evropské unii změnit.

Lipavský je naopak toho názoru, že Trumpův přístup k ekonomice a průmyslu může Česko poškodit. "Spojené státy budou více chránit svůj trh, budou zavádět bariéry. To je téma, které se táhlo celou volební kampaní Donalda Trumpa," upozornil. Může podle něj dokonce dojít ke zvyšování cel, které může přejít až v takzvanou obchodní válku mezi USA a Evropskou unií.

[chooze:article;value:582696]

I přesto si ministr zahraničí myslí, že Spojené státy budou i dále spojencem Evropy v bezpečnostní oblasti. "Nicméně ta zpráva, která přichází z Bílého domu, je úplně jasná. Zní: Evropo, postarej se sama o sebe a dej více na obranu," tvrdí. "Spojené státy chtějí samostatnější Evropu. A to si budeme muset odpracovat a zaplatit," prohlásil také.

Rusko se chce rozpínat

Nejistota panuje také kolem americké podpory Ukrajiny. Podle Kobzy by měl Trump především zastavit válku a zabíjení a stejným směrem by své síly mělo napnout i Česko. Lipavský to ale vidí jinak.

"Je potřeba pracovat na tom, aby Česko a Evropa byly bezpečným místem. A aby jím bylo, musíme zadržovat Rusko a podporovat Ukrajinu, aby se dokázala úspěšně bránit a ubránit. S americkým vkladem to jde lépe, bez amerického vkladu to půjde hůře, ale Evropa na to kapacity má," tvrdí ministr zahraničí.

[chooze:article;value:582617]

Zpochybnil také Trumpova slova o tom, že válku na Ukrajině je možno vyřešit za 24 hodin. "Ten problém není mezi Ukrajinou a Ruskem. Je mezi Ruskem a západním světem. Rusko se chce rozpínat. Putin mluví o tom, že chce změnit mezinárodní řád, že bude překreslovat nejen hranice, ale i způsob, jakým svět funguje. Já si myslím, že až tohle Donald Trump pochopí, tak změní své postoje," prohlásil.

Těžiště už není v Evropě

Podle Jakuba Landovského i Víta Hradila je Trumpova tvrdá rétorika také vyjednávací metodou, kterou se Trump snaží dotlačit Evropu a Čínu tam, kam potřebuje, i když to může být riskantní. "Bude velmi důležité sledovat evropsko-čínské vztahy i evropsko-americké vztahy. Protože těžiště celosvětového soupeření už není v Evropě, ale někde v Pacifiku," upozornil Landovský. Evropa podle něj ale může těžit z toho, že ve sporech mezi USA a Čínou může být pro Washington cenným spojencem.

Na Čínu by se v souvislosti s Trumpem měla Evropa zaměřit i podle Lipavského. Například i proto, že pokud Spojené státy zavedou vůči Pekingu vysoká cla, je možné, že východní velmoc zaplaví Evropu velkým množstvím zlevněného zboží neprodejného na americkém trhu.

Tyto závěry podporuje také Hradil. "Může to být ale i výhodné, protože český zákazník těží z toho, když je sem příliv levného zboží," upozorňuje. "Může to však způsobit i to, že to vyvolá problémy v průmyslových oblastech, které tím Čína nahradí nebo zastoupí," dodává.

Na celý pořad se můžete podívat zde:

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.