Populární lék má problém. Objevily se u něj vážné vedlejší účinky

Lék proti diabetu druhého typu Ozempic se stal v posledních měsících hitem, a to zvláště ve Spojených státech, kde si jej lidé, včetně mnoha hollywoodských hvězd, píchají kvůli tomu, že výrazně pomáhá s hubnutím. Některým uživatelům ale látka měla způsobit vážné zdravotní problémy. Upozorňuje na to například web Daily Mail.

Jedním z těchto lidí byla i 55letá Monica Churchová z Michiganu. Ta měla po podání látky na dva týdny skončit v nemocnici s bolestí břicha, zvracením a dalšími žaludečními problémy. "Nemohla jsem nic jíst, nemohla jsem nic pít. Cítila jsem strašné pálení v břiše a na hrudi a nic nepomáhalo," řekla pro USA Today.

A není v tom sama. Newyorského právníka Roberta Kinga oslovilo kvůli zdravotním potížím spojených s Ozempicem kolem 400 pacientů. Nejčastější byly právě problémy se žaludkem. Dalším ale podle Kinga měly vypadat zuby, oslepli či ochrnuli. On a jeho kolegové předpokládají, že se různé potíže po užití těchto léků týkají až tisíců lidí.

[chooze:article;value:582416]

Web Science Alert pak upozorňuje na další problém. Kromě tukové tkáně může lék totiž odbourávat také tu svalovou. Podle odborníků ale bude pro potvrzení tohoto jevu potřeba další výzkum. Látka má ale i pozitivní vedlejší účinky. Příznivý vliv má mít kromě hubnutí například též na srdce nebo ledviny. 

Dánská společnost Novo Nordisk lék Ozempic i další podobné přípravky Wegovy a Rybelsus dál považuje za bezpečné. "Novo Nordisk si stojí za bezpečností a účinností všech našich GLP-1 léků, pokud jsou používány správně a podávány pod dohledem licencovaného zdravotnického odborníka," píše se v jejím prohlášení.

"Bezpečnost pacientů je ve společnosti Novo Nordisk nejvyšší prioritou a úzce spolupracujeme s americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv, abychom neustále monitorovali bezpečnostní profil našich léků," tvrdí společnost dále.

Americká firma Eli Lilly, která nabízí obdobné léky Trulicity and Mounjaro, jichž se měly problémy s nepříjemnými vedlejšími účinky také týkat, pak uvedla, že na baleních jasně varuje, že léky můžou způsobit nechtěné gastrointestinální reakce, někdy i závažné. I proto společnost považuje žaloby proti ní za neopodstatněné. V Česku je Ozempic spolu s dalšími podobnými léky vázán na lékařský předpis.

​Lékovou krizi se podařilo zažehnat. Lékárny mají dostatečné zásoby (11/2024):

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.