Zaplatili soláry, nic nedostali. Do boje s firmou se musel pustit i bývalý moderátor

Jan Krasl v polovině 90. let uváděl soutěžní pořad Riskuj. Dnes je v důchodu. Před rokem jej zaujala nabídka pořídit si solární ohřev vody. Stát na to seniorům přispíval v rámci programu Nová zelená úsporám light. "Dotace byla 90 tisíc, já jsem zaplatil jenom jednu korunu. Takže jsem tu firmu oslovil, firma se mi vzápětí ozvala, velice rychle. A přijeli to realizovat," popisuje bývalý moderátor. 

Až na problémy s bojlerem, kdy ten původní nevyhovoval a nový mu dodali až po čase s tím, že zapojení si musí zajistit sám, byl zpočátku velmi spokojený. Firmu Blue Boson dokonce doporučil svému známému ze sousední vsi. "Fungovalo to asi tři měsíce, nebo jak dlouho. Přestalo to pak fungovat na ty soláry, začalo to fungovat jenom ze sítě. Pak je to úplně zbytečné mít ohřev teplé vody ze solárů. Takže jsem tam hned volal v záruce, aby mi to opravili. A už jsem je sem nemohl dostat," pokračuje nespokojeně.

[chooze:article;value:564690]

​Janu Kraslovi se po několika měsících konečně podařilo dohnat firmu, aby k němu poslala opraváře. Ten ovšem odjel s tím, že je potřeba vyměnit jednu ze dvou skříněk. Technik ale ohřev vody vypnul úplně, takže si ji musel ohřívat na kamnech. Firma pak přestala komunikovat – na e-maily nereagovala, telefon nikdo nezvedal.

Opravit si to musel sám

Redakce pořadu Na vaší straně firmu oslovila s tím, že o trápení pana Krasla chce natočit reportáž. Ledy se rychle pohnuly. Hned druhý den mu volal jiný technik, aby si s ním domluvil termín opravy. Všechno chtěl nafotit. Pak zavolal znovu. "Všechny kabely byly odpojené. A on mi po telefonu říkal, co mám udělat, že tam mám zastrkat ty kabely, nahodit jističe, zmáčknout ten červený puntík – tak jsem to všechno udělal a ono to běží," upřesnil Jan Krasl.

Nad tím, jak firma řeší reklamace, odborníci kroutí hlavou. "V žádném případě. Ten klient je laik, může to být doktor, prodavačka, nemá vzdělání, pokud neví, jak to funguje, tak to ani dělat nesmí, nesmí to dělat ze zákona – jsou to práce na elektrickém zařízení," reagoval odborný asistent z ČVUT Pavel Hrzina.

"To je jako kdyby vám někdo řekl, ať si opravíte plynový kotel sám, rozhodně ne. Ta firma má povinnost sem přijít, opravit to, Pokud zákazník zaplatil za nějakou službu, tak ta služba samozřejmě má obsahovat nějaký servis," poznamenal Jan Krčmář, výkonný ředitel Solární asociace.

[chooze:article;value:554566]

Zákazníci nedodržují pravidla, tvrdí firma

Týden po tomto vyřízení reklamace cestou "oprav si to sám", dostala redakce od firmy i vyjádření. "Pan Krasl měl vypadlé pojistky a pomohli jsme mu s tím problémem, jakmile jsme se o tom dozvěděli. Solární ohřev vody začal ihned po tom fungovat. Máme reklamační pořádek, který většina zákazníků nedodržuje, a to je zdroj problému. Naše administrativa je v poslední době vytížena nad míru přesně kvůli takovým nerelevantním poplachům způsobeným zákazníky. Rozumíme tomu, protože jsou to už starší lidé, oni ale nepřiměřeně útočí, což způsobuje problémy. Je to i tento případ," napsalo vedení společnosti ve své reakci.

"Za všechno můžu já, že jsem blbý, že tomu nerozumím, že to není jen můj problém, ale problém všech starších lidí, že si nepřiměřeně stěžují, přitom o nic nejde," uzavřel pak Jan Krasl. Přes rozčarování z jednání firmy je ale s tím, jak mu teď ohřev vody funguje, i několik týdnů po natáčení spokojený.

Problémy mají i další zákazníci

​Firma Blue Boson Tech, se kterou měl problémy pan Krasl, dělá vrásky na čele i dalším zákazníkům. Smlouvu se společností podepsali také další známí pana Krasla. "Do dvou dnů tu byl jejich zástupce, sepsal smlouvu, to bylo 9. října 2023. Když jsem se ho ptal, za jak dlouho by to namontovali, říkal dva, maximálně tři měsíce. To je taky i ve smlouvě. Nic se nedělo," říká klient firmy Vratislav Podhrázský. 

V čem ale společnost nelenila, bylo vyřízení dotace. Pak si řekla o zálohu, 45 tisíc korun, které jí pan Podhrázský poslal v polovině prosince. A rozjel se kolotoč slibů. Dlouho se nic nestalo. Přes e-mail přišly plané sliby a pak už pro jistotu nikdo z firmy neodepsal. 

Bohužel podobnou zkušenost mají i další zákazníci. "Na naši asociaci se obrátily desítky případů, a to nejenom s tím, že ta firma, respektive společnosti, které patří jednomu člověku, nekomunikují a v případě, že komunikují a dodávaly, tak dodávaly vadně, neuznávají reklamace, na reklamace nekomunikují," uvedl Ondřej Zelenka, předseda Sdružení obrany spotřebitelů.

[chooze:article;value:550612]

​Smlouvu klienti uzavřeli se společností Blue Boson Tech. Vedle ní ale existuje ještě řada společností s podobným názvem – Yellow Boson, Blue Boson, Yellow Boson Tech či Green Boson. Blue Boson Tech se letos v září přejmenovala na Feris Servis. Všechny mají stejného jednatele, polského podnikatele Roberta Zagoždžona.

Energetický žralok

"V Polsku je mi známo, též z médií, že je nazýván energetickým žralokem," dodal Zelenka. 

Redakce zjišťovala, co mají klienti dělat, aby nemuseli státu vracet dotaci. "Pokud by to byly jednotky případů, jsme připraveni prodlužovat tu lhůtu poměrně dlouho, vázanost prostředků je do roku 2030. Dlouhé prodloužení té lhůty musí být podloženo aktivním tlakem ze strany domácností na tu firmu,"  vysvětlil ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Valdman.

A to například tak, že doloží, že se obrátili na ČOI či odstoupili od smlouvy a peníze po firmě vymáhají. Prodloužení lhůty s nimi sjedná poradce, který vyřizoval dotaci. Pokud to byla montážní firma, mohou se obrátit přímo na pracoviště Fondu.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.