[chooze:gallery;value:37962]
"Na popud rodiny a přítelkyně se dnes v časných ranních hodinách podařilo nepálským záchranářům lokalizovat a vyprostit tělo Ondreje Húserky z trhliny," uvedl ve čtvrtek na facebooku slovenský horolezecký spolek James. Samotná akce trvala dva dny.
"První den se na místě nehody podařilo přistát týmu záchranářů, kteří se vydali do trhliny a hledali tělo. První den bylo pátrání neúspěšné, nepálský tým však projevil velkou ochotu a následujícího rána se na místo vrátil a operaci úspěšně dokončil," dodal spolek.
[chooze:article;value:564394]
Húserka tragicky zemřel 31. října. "Já slaňoval z ledovcových hodin (vyvrtaná díra v ledu, kterou se provlékne lano nebo smyčka, pozn. red.). Po mně slaňoval Ondra. Co mně bez problémů prošlo, jemu se stalo osudným. Ledovcové hodiny praskly a on se zřítil do ledové propasti," popsal na facebooku jeho český spolulezec Holeček.
Do trhliny se za ním podle svých slov český horolezec vydal a několik hodin se ho snažil vyprostit. "Povedlo se mi nakonec převalit Ondru na sebe. (…) Jeho pohyb byl podivně strnulý. Ze začátku jsem to přičítal času, který ho mačkal, jak v lisu, než mi to došlo. Zlomená páteř a nalitá horní víčka, které jsem stále nechtěl vidět, však vypovídaly špatnou zprávu. Necítí nohy a ruce jsou strnulé. Zhasínala hvězda a odcházela v mém náručí," dodal.
[chooze:article;value:548215]
Nehoda se stala při sestupu z hory Langtang Lirung (7 227 m. n. m.). Oběma horolezcům se den před ní podařilo na druhý pokus podniknout prvovýstup 2,5 kilometru dlouhou východní stěnou. "Sestupujeme dolů, do údolí a těšíme se na všechny a na pivo," napsal ještě Holeček z vrcholu satelitním telefonem.
Húserka byl členem slovenské alpinistické reprezentace a byl jedním z nejlepších současných horolezců sousední země. Měl za sebou několik cenných prvovýstupů a přelezů v Patagonii, Pamíru, Alpách i Tatrách.
Tragédii se věnovaly i Televizní noviny. Podívejte se na reportáž (11/2024):
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.