Větší počet oslovených voličů je podle politologa potřeba sledovat v jednotlivých státech, zejména pak v takzvaných battleground states. Při porovnání právě těchto sedmi států se výsledky liší v jednotkách procent. "Obecně se soudí, že Kamala Harrisová nedoručila výsledek nebo nebyla tak silná ve státech a u demografických skupin, kde typicky měla být silná. Její výkon byl slabší, a to zejména u hispánského obyvatelstva a u afroameričanů," doplňuje Jirušek.
Odborník dále dodává, že své voliče Trump nezískal pouze na venkově, kde se jeho podpora očekávala, ale také ve městech a ve velkém rovněž u mladší generace.
Předvolební Trumpova kampaň se zaměřovala na snižování protikandidátky a jejích vůdčích schopností. "Jestli se Donaldu Trumpovi a jeho kampani něco povedlo, tak to, že oni do velké míry diktovali témata, která se pak v kampani řešila," komentuje. "On se portrétoval jako silný kandidát, který všechno zařídí, což je typický populistický narativ, a že on je vlastně lékem. Evidentně to zafungovalo," uzavírá politolog.
[chooze:article;value:581931]
Ve státech takzvaného rezavého pásu hrála velkou roli ekonomická témata. Mezi silně republikánskými státy se však nacházely i ty nerozhodné jako Michigan, Wisconsin a Pensylvánie. "Přestože Spojené státy vyšly z pandemie poměrně dobře a ukazují ekonomická čísla, která se dají označit za dobrá, Trumpově kampani se podařilo nést linii, že Američané jsou na tom špatně, hodně stavěl na tom, že energie jsou dražší a věci denní spotřeby jsou dražší, což je pravda," shrnul politolog.
Mezi Trumpovy plány patří i výrazné zvýšení celní bariéry. To se může dotknout čínského i evropského trhu. Důležitým exportérem pro Spojené státy je například německý autoprůmysl. "Je otázka, jakými lidmi se Trump obklopuje. To je naprosto klíčové vzhledem k těmto plánům, jací budou jeho poradci, na základě čích rad on bude plány dělat," říká Jirušek. Na celý díl pořadu se můžete podívat pod titulkem článku.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.