Divočáci v Novohradských horách jsou radioaktivní. Mohou za to jaderné testy

Havárie v Černobylu v roce 1986 měla zásadní dopad na lesní ekosystémy v celé střední Evropě. Nad Šumavou po havárii hodně pršelo a spolu s deštěm dopadlo na půdu velké množství radioaktivních látek.

Kvůli vysoké radiaci se lidem nedoporučovalo sbírat houby ani konzumovat maso volně žijících zvířat. Ovšem zatímco u lesní zvěře se hodnoty radioaktivního cezia časem snižovaly, divočáci vykazovali dávky stále stejně vysoké.

[chooze:article;value:568649]

Za paradox radioaktivních divočáků může lanýžovitá houba jelenka obecná. Před houbaři se skrývá pod zemí, divočáci ji ale velmi dobře vycítí, vyhrabávají ze země a zejména v zimě rádi požírají. Podle veterinární správy v lokalitách, kde jsou vysoké hodnoty, jsou vyhlášena trvalá mimořádná veterinární opatření. Každý odlovený divočák je testován. Z 1 600 vzorků byla kontaminovaná téměř polovina odlovených kusů. Ta skončí v kafilérii.

Radioaktivní potraviny mohou být pro člověka nebezpečné kvůli vzniku rakoviny. Významné riziko pro člověka ale představuje až konzumace více než 40 kilogramů kontaminovaného masa za rok. Kvůli válce na Ukrajině jsme už několikrát byli na pokraji další jaderné havárie, jejíž následky by byly v přírodě patrné desítky let. 

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.