Stanice CNN uvádí, že židovský stát tento týden utratil více než 500 milionů dolarů za kontrakty s izraelskými vývojáři Rafael Advanced Defense Systems, kteří stojí za systémem Iron Dome. Obranný štít nazvaný Iron Beam (Železný paprsek) má za cíl pomocí vysoce výkonných laserů eliminovat ve vzdušném prostoru nad Izraelem rakety, drony a minometné granáty, uvedlo tento týden izraelské ministerstvo obrany.
"Je to předzvěst začátku nové éry ve válčení," uvedl v prohlášení Eyal Zamir, generální ředitel ministerstva obrany. "Očekává se, že počáteční schopnosti pozemního laserového systému vstoupí do operační služby během jednoho roku," dodal. Izrael poprvé představil prototyp systému Iron Beam v roce 2021 a od té doby pracuje na jeho zprovoznění.
[chooze:article;value:579309]
Od loňského roku, kdy Izrael zahájil válku proti Hamásu v Gaze, vede válku také s Íránem podporovanou "osou odporu" napříč Libanonem, Jemenem, Sýrií a Irákem. Írán a jeho partneři se snaží překonat stávající protivzdušný obranný systém Iron Dome tím, že na izraelské území odpalují množství různých projektilů, od raket a bezpilotních letounů až po minometné granáty a balistické střely.
Železný paprsek využívá vysoce výkonný laser s dosahem stovek metrů až několika kilometrů, který je vyzářen z pozemního zdroje. Laser na zasaženém cíli zahřívá plášť v citlivých oblastech, včetně jeho motoru nebo bojové hlavice, dokud se nezřítí. V tom se liší od tradičních izraelských prostředků ničení raket, kde se radar používá k identifikaci blížící se hrozby, která je poté zničena odpálenou protivzdušnou střelou. Odborníci tvrdí, že laserový štít by byl ve srovnání se stávajícím systémem Iron Dome levnější, rychlejší a efektivnější.
Portál NDTV.com uvedl, že systém bude fungovat za zlomek nákladů, které jsou vynakládány na provoz Iron Dome. Telavivský think-tank Institute for National Security Studies informoval, že každá obranná střela vypálená systémem Iron Dome stojí přes 1,1 milionu korun. Společnost Rafael Advanced Defense Systems, která pomáhá s vývojem Železného paprsku, uvedla, že laserový obranný systém má téměř nulové náklady na zachycení nepřátelských střel. V roce 2022 bývalý premiér Naftali Bennett uvedl, že se očekává, že každý laserový "výstřel" bude stát pouhých 45 korun.
Izrael však není jediným státem, který by ve své výzbroji měl laserový arzenál. Americké námořnictvo testovalo vysokoenergetické laserové zbraně, které mohou ničit letadla za letu, a Velká Británie nedávno představila laserovou zbraň DragonFire, kterou lze použít proti vzdušným hrozbám. Pentagon rovněž uvedl, že Čína a Rusko vyvíjejí lasery, které by mohly cílit na satelity.
Izrael zachránil Iron Dome. Jinde by útok Íránu způsobil nezměrné škody (10/2024):
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.