Šlerka považuje za hlavní zdroj konspiračních až dezinformačních zpráv síť Telegram. Na něm je spousta kanálů v češtině, které překládají věci z ruskojazyčného prostoru, přináší také například ruskou interpretaci války na Ukrajině. "Ty účty často mají i velmi špatnou češtinu, takže je celkem evidentní, že nejsou úplně vytvářeny nebo autenticky psány těmi autory. A na tom českém telegramu bychom jich našli skutečně drtivou většinu," vysvětlil.
Podle Šlerky je na českém Telegramu jenom minimum zdrojů, které jsou vlastně důvěryhodné. Nepravdivé informace se ale objevují v podstatě na všech sítích, byť v jiných objemech.
[chooze:article;value:572624]
Češi milují řetězové maily
Zamezit šíření nepravdivých zpráv je podle Šlerky téměř nesplnitelný cíl. "Zaprvé existuje spousta informací, které možná nejsou pravdivé, ale úmyslem lidí, co je napsali, určitě nebylo šířit nepravdu. V anglosaském světě tomu říkáme misinformace, v češtině bohužel nemáme dobré slovo. Spousta lidí šíří nepravdivé zprávy, protože si myslí, že jsou pravdivé," upřesnil.
Pro Česko je v tomto typický fenomén řetězových mailů, a to hlavně u starší generace. "Když se podíváte na ty e-maily, které se šíří u starší a nejstarší generace, tak velká část z nich není pravdivá. Pokud tito lidé neznají problematiku úplně do detailů a jedná se třeba o nějakou hrozbu, tak je celkem pochopitelné, že ten e-mail někomu přepošlou, protože mu chtějí pomoct," řekl.
A jak podle Šlerky poznat dobrou novinovou zprávu? Taková se čtenářům nesnaží vsugerovat, co mají dělat. "Dobrá novinová zpráva se snaží vám dát informaci, pomocí které se můžete rozhodnout. Když vám ta zpráva rovnou podstrkává různými komentujícími výrazy, co si máte myslet nebo co máte udělat, že máte někoho nenávidět, tak v tu chvíli bych velmi rychle ten post zavřel. Protože se někdo pokouší mnou manipulovat," popsal.
[chooze:article;value:577374]
Data pro čínskou vládu
Největší změna, kterou podle Šlerky přinesl TikTok do světa sociálních sítí, je promyšlený algoritmus, který uživatelům doporučuje, co ještě chtějí vidět, čímž je drží u toho, aby na síti zůstali. Smyslem je samozřejmě vydělat. "Vždycky se dívejte na to, na čem to médium vydělává peníze, a podle toho poznáte, co je to za médium. A TikTok vydělává na tom, že tam zůstanete dlouho," poradil Šlerka.
Aby algoritmus TikToku mohl pracovat tak, jak pracuje, musí o uživatelích sbírat velké množství dat. "Kdyby byl nějaký zlý úmysl s vámi manipulovat, tak je to ideální platforma. Protože o vás toho hrozně moc ví, je schopná vám dát i vyšší množství dopaminu do mozku, abyste byli spokojení. No, a celé to patří Číně. To znamená, že je to pod čínským právním režimem. Majitelé jsou povinni, když je požádá čínská tajná služba, vydat jí ty informace, a mají dokonce zakázáno informovat o tom, že o to byli požádáni," přiblížil.
[chooze:article;value:580863]
Čeští politici na TikToku
Na TikToku má nově účet i český premiér Petr Fiala (ODS). Není jediný. Šlerka to označil za problematické, ale logické. "Může si dovolit politik ignorovat takto velkou sociální síť, nebo nemůže? Já si myslím, že zrovna Petr Fiala by si to dovolit mohl. Myslím si, že Petru Fialovi poradili hlavně jeho poradci, aby si založil účet na TikToku," uvedl.
V Česku podle Šlerky vznikla představa, že politici mohou vyhrát volby, pokud si zřídí účet na TikToku. "Tohle samozřejmě není pravda. Mohli bychom jako konkrétní příklad uvést Francii, kde je Jordan Bardella, lídr lepenovců, velmi vlivná postava na TikToku. Ale zároveň u generace nejmladších voličů vyhrál Jean-Luc Mélenchon s francouzskou radikální až extrémní levicí. Počty lajků a počty followerů ještě neříkají, že vyhrajete volby," sdělil.
"A myslím si, že zrovna Petr Fiala nemá ten osobní vibe, který je potřeba, aby byl na TikToku. Je to trošku o tom osobním vibe. Je o té atmosféře, kterou dokážete vyvolat. Je o přirozenosti v řeči. Je o tom, jestli umíte být neformální. A viděli jsme v posledních měsících, že Petr Fiala neumí být neformální. A není to špatně, je to profesor, jeho rolí je být profesorem. Takže zrovna jemu to podle mě moc nepomůže. Ale bohužel politici nemůžou TikTok jako marketingový nástroj ignorovat," zhodnotil Šlerka. Na celý díl pořadu se podívejte pod titulkem článku.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.