Stavba úseku D4 finišuje. Odborníci provedli speciální dynamický test

Takzvaný budič kmitů, speciálně navržený stroj, pomocí hydraulických pístů houpe závažím a následně i celou mostní konstrukcí, jejíž váha se pohybuje v řádu tisíců tun.

"Jsou to většinou konstrukce, které jsou rozsáhlejší, významnější nebo nějakým způsobem staticky zvláštní," popsal odborný garant za dynamické měření Martin Krejcar.

Tato konstrukce není v Česku obvyklá. Normálně se totiž dálniční mosty rozdělují na dvě části a každá část patří jednomu směru. "Má tu zvláštnost, že obsahuje jednorámové pole, což u dlouhých spojitých estakád nebývá," dodal Krejcar. 

[chooze:article;value:570365]

Odborníci ovšem netestují, jestli most vibrace ustojí. "Zajišťujeme odezvu konstrukce na to zatížení, buzení budičem," uvedla diagnostička stavebních konstrukcí Petra Chlopčíková.

"Projektant si ověřuje, jestli správně spočítal ten most, když to řeknu jednoduše. A na druhou stranu zjišťujeme, jak správně nebo kvalitně je ta konstrukce provedená," vysvětlil Krejcar.

Pokud je most správně postavený, rozhoupe se při frekvencích, které vycházejí z výpočtů projektanta. Při jiných naopak nereaguje. Vše se měří pomocí senzorů, data vidí odborníci v reálném čase na počítačích.

[chooze:article;value:559563]

"Příprava obnáší rozměření celé konstrukce na jednotlivé body, kterých tady máme 540. A natahání kabelů, to neumím spočítat na kilometry," podotkla Chlopčíková.

Skupina francouzských firem v současnosti v rámci PPP projektu pracuje na výstavbě 32 nových a modernizaci 16 stávajících kilometrů dálnice. Dalších 24 let po otevření ji pak bude provozovat a udržovat. Stát se tak vyhne jednorázové velké investici a platby si rozloží na delší období.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.