Se šokujícím zjištěním přišli vědci z univerzity v anglickém Birminghamu, kteří zkoumali přítomnost chemikálií v pitné vodě. Studie ukázala, že v 99 procentech balené vody pocházející z 15 zemí světa se vyskytují nebezpečné chemikálie PFAS, kterým se také říká věčné chemikálie.
Vzorky, které výzkumníci použili, pocházely z Asie, Evropy, Severní Ameriky a Austrálie. Balená voda v různých zemí vykazovala sice odlišné úrovně znečištění, vyšší koncentrace chemikálií se ale vyskytovaly spíše v minerální než čištěné vodě.
Problémy se vyskytly i u vody z vodovodů. "Zvýšené povědomí o přítomnosti PFAS ve vodě z vodovodu i v lahvové vodě může vést k informovanějším rozhodnutím spotřebitelů a k podpoře používání metod čištění vody," uvedl Yi Zheng, jeden z autorů studie, kterou citoval i deník Topky.
[chooze:article;value:579080]
Podle vědců je ale možné obsah chemikálií ve vodě snížit. "Buď použitím jednoduché nádoby na filtraci vody, nebo převařením vody se odstraní podstatná část těchto látek," vysvětlil další z autorů studie Stuart Harrad.
Takzvané věčné chemikálie mají negativní vliv na reprodukci. Snižují plodnost, zvyšují riziko rakoviny a narušují schopnost imunitního systému. Zvyšují také hladinu cholesterolu a mohou mít negativní vliv na dětský vývoj.
Chemikálie na polích škodí zvířatům. Pejskaři spojili síly s myslivci a vědci (9/2024):
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.