Před létem se řešilo obsazení Evropské komise, členské státy měly poslat dva kandidáty – muže a ženu. Toho se Česko nedrželo a podle Nerudové na to zřejmě i dojelo.
"My jsme v hnutí STAN říkali, že aby Česká republika dosáhla na co nejsilnější portfolio, že je strategické nabídnout dva kandidáty, že je strategické vyjít vstříc tomu, co si Ursula von der Leyenová přála. No, a ukázalo se i v tom, jak ona potom vyjednávala a kriticky jí chyběly ženy, že ty země, které byly ochotny nabídnout dva kandidáty, tak zřejmě za tu ochotu potom s nimi o tom portfoliu vyjednávala," prohlásila Nerudová.
Hospodářské problémy Evropské unie se nedaří tak úplně řešit. Podle Nerudové by měla být hlavním tématem Unie konkurenceschopnost. "Já si osobně myslím, že Ursula už v této Komisi nebude tak zelená, jak byla. Tím neříkám, že bychom neměli ty zelené cíle mít. My nediskutujeme o tom, že bychom ty zelené cíle měli změnit, ale budeme muset změnit tu cestu, jak se k nim dostaneme," řekla.
Dodala, že součástí zelené transformace musí být také důraz na zvýšení kvality života lidí, aby reformu začali vnímat pozitivně. To zahrnuje třeba snížení cen energií.
[chooze:article;value:560650]
Zákaz spalováků
Nerudová se vyjádřila k zákazu prodeje aut se spalovacími motory. Tam zmínila dva deadliny. "První je příští rok, a to pro automobilky, že se už skutečně začínají měřit emise za celou flotilu těch aut. Tam musím říct, že pracujeme na tom, aby se nějakým způsobem ty podmínky zlepšily, tak aby byly automobilky schopné ta pravidla naplnit, protože se ukazuje, že stanovení těch cílů bylo velmi ambiciózní a v té drtivé konkurenci, která přichází z Číny, nejsou automobilky schopné ty cíle naplnit," uvedla.
Potom je tam druhý deadline, a to rok 2035, odkdy by se už neměly prodávat nové vozy se spalovacím motorem. I tam je podle Nerudové jasné, že se to bude muset přehodnotit.
"My můžeme zakázat výrobu spalovacích motorů pouze za předpokladu, že ta auta budou dostupná. To znamená, že i střední třída si bude moct pořídit nové elektrické auto. Zatím tomu tak není, prostě pro střední třídu ta elektrická auta dostupná nejsou. Takže určitě budeme muset přehodnotit, jestli děláme dostatek kroků k tomu, aby se už v roce 2035, to je za více než deset let, nevyráběly nové diesely," vyjasnila.
[chooze:article;value:576161]
Důchodová reforma
Tématem byla také reforma penzí. Nerudová byla v době, kdy se důchodovou reformou zabývala Jana Maláčová (SOCDEM) jako ministryně práce a sociálních věcí ve vládě Andreje Babiše (ANO), členkou důchodové komise. Podle ní neměli tehdejší premiér a ministryně financí Alena Schillerová (ANO) o reformu příliš zájem.
"Ten jejich zájem se limitně blížil nule a v momentu, kdy tady skutečně vznikl kompromis, který šel napříč tím politickým spektrem, tak ho vlastně nepředložili, právě proto, že by museli říct, že na něm pracovala tehdejší ministryně Maláčová, která nebyla z hnutí ANO," řekla. Nynější návrh reformy je podle Nerudové jen dopracovaný návrh tehdejší komise.
Prohlášení ANO o tom, že pokud bude ve vládě, tak bude usilovat o to, aby se zrušilo případné zvýšení hranice odchodu do důchodu na 67 let, tedy že by se vše vrátilo na úroveň 65 let, považuje Nerudová za nešťastné.
"Já bych chtěla říct, že v 67 letech podle těch nových pravidel poprvé půjdou lidé narození v roce 1989 a mladší. Čili to se týká skutečně velmi mladých lidí. Změny se netýkají vůbec lidí, kteří se narodili před rokem 1966 a po tomto roce ta doba, po kterou musí pracovat, se bude prodlužovat zhruba o jeden měsíc za každý rok. Takže to nejsou žádná drastická skoková zvýšení," dodala. Na celý díl pořadu se podívejte pod titulkem článku.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.