Některé evropské země chtějí v migraci přitvrdit. Budou to řešit v Bruselu

Většina členských států Evropské unie má jasno. Migraci je potřeba zkrotit tím, že sedmadvacítka razantně přitvrdí. "My vážně musíme být odvážnější, rychlejší v těch reakcích a nesmíme připustit to, aby se opakovala evropská reakce na migrační vlnu z poloviny minulého desetiletí. To je prostě nepřijatelné," uvádí premiér Petr Fiala (ODS).

"Osmnáct stejně smýšlejících států jasně říká, že takhle to dál nejde. Potřebujeme změny, musíme přejít od mluvení k akci," míní rakouský kancléř Karl Nehammer. Změnám je otevřená i Evropská komise, tedy jediná instituce, která může skutečně navrhovat legislativní změny.

[chooze:article;value:573192]

​​"Z těch, co nemají právo zůstat v Evropské unii, je pouze dvacet procent v dnešní době skutečně navráceno do vlasti. Pracujeme na zlepšení a brzy k tomu připravíme nový legislativní návrh," upřesňuje předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Přitom právě s Evropským parlamentem budou muset změnám nakloněné členské státy a Evropská komise jednat, pokud chtějí vážně něčeho dosáhnout. A pokud se hlavně levicová část Evropského parlamentu skutečně rozhodne bojovat proti migračním změnám, může to ostatním pořádně osladit. Nebylo by to totiž poprvé. Blokovala například projednání revize návratové směrnice pro neúspěšné žadatele o azyl, která čeká na projednání už šest let.

V Bruselu se v posledních týdnech mluví v souvislosti s řešením nelegální migrace o změně návratové politiky nebo o táborech pro migranty ve třetích zemích. Právě toto řešení s sebou ale nese spoustu otazníků ohledně lidských práv.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.