Úřady práce vylepšují bezpečnostní opatření. Bojí se agresivity klientů

Agresivní klienti jsou pro zaměstnance úřadů práce prakticky běžný jev. "Vulgární nadávky, výhružky, kopání, mlácení do věcí. Agresivita klientů na úřadu práce vždycky byla, vždycky bude," uvedla jedna ze zaměstnankyň úřadu práce.

Pro celou republiku má tak vzniknout bezpečnostní agentura, která má zavést jednotný bezpečnostní standard. Dosud si ostrahu řeší v každém kraji jinak. Někde úředníky chrání i důchodci. "Ne vždycky je to bezpečnostní pracovník tak, jak si ho představíme, aby to byla nějaká persona. Co bychom rozhodně kvitovali, je nějaká bezpečnostní služba, která by budila respekt," řekla Marcela Bartošová, 2. místopředsedkyně odborové organizace při Úřadu práce ČR.

Nová centrální bezpečnostní služba by měla začít fungovat od července. Novinkou jsou i bytelné přepážky s tvrzeným sklem. Vedení úřadu práce je chce mít do konce příštího roku na všech svých pobočkách.

[chooze:article;value:578959]

Vybavené budou i bezpečnostním tlačítkem napojeným na policii. Nově také policisté pravidelně školí úředníky, právě pro případy krizových situací. Přibýt by na pobočkách měl i nový vyvolávací systém. Po příchodu na úřad se do něj klienti přihlásí občanským průkazem. "Sníží to anonymitu. Člověk se chová jinak, když se na začátku identifikuje občanským průkazem," zdůraznil generální ředitel Úřadu práce ČR Daniel Krištof.

I kvůli bezpečnosti zaměstnanců vedení úřadu práce ruší nejmenší pobočky. Patnáct už zavřeli, dalších deset má následovat. Pro větší anonymitu dokonce z webových stránek úřadů práce zmizela jména řadových pracovníků i kontakty na ně. Nově zaměstnanci budou mít také k dispozici síť psychologů, na které se mohou kdykoliv obrátit.

[chooze:article;value:575630]

"Poskytujeme jim konzultace, když chtějí probrat nějaká osobní nebo pracovní témata. Jsme zapojeni do incident managementu. Ve chvíli, kdy zaměstnanec nahlásí incident s klientem, tak toho zaměstnance aktivně kontaktujeme," vysvětlila interní psycholožka Klára Kárníková. Nově by měl být interní psycholog pro zaměstnance v každém kraji.

Ačkoliv nejčastěji dochází k napadení zaměstnanců úřadů práce v kancelářích a v prostorech kontaktních pracovišť, výjimkou nejsou ani útoky po telefonu nebo na ulici. Jedním z nejznámějších případů je útok Jiřího Dvořáka. Ten před třemi lety zastřelil v kanceláři pracovnici úřadu práce v Praze, která mu v roce 2016 nepřiznala dávky v nezaměstnanosti. Dostal doživotí.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.