Putin si od summitu slibuje příliš. Většinu zemí jeho válka nezajímá, tvrdí rusista

Svoboda připustil, že případnou účast generálního tajemníka OSN na jednání BRICS (mezinárodní hospodářské uskupení) v ruské Kazani vnímá rozporuplně. Guterres totiž dříve odmítl setkání na mírovém summitu organizovaném Kyjevem.

"On argumentuje tím, že na summitu BRICS se setkají představitelé zemí, které samy o sobě představují polovinu obyvatel světa. Z mého pohledu je to taková trochu diplomatická hra, které příliš nefandím, ale beru to tak vcelku vlažně," shrnul Svoboda.

Lavírování Guterrese, kdy podle Svobody na jedné straně propaguje lidská práva, na druhou stranu se snaží pragmaticky přistupovat k tomu, že ve velké části světa nejsou demokratické vlády, nakonec ústí v to, že schytává kritiku z obou stran.

[chooze:article;value:579769]

​Problémem je také to, že některé velmoci nevnímají OSN jako autoritu. A ruský prezident Vladimir Putin není výjimkou. "Vladimir Putin ukázal svůj vztah k mezinárodnímu právu tím, že zaútočil na Ukrajinu a začal mluvit o tom, že Ukrajina není stát a podobně, když několik dní předtím říkal, jak je to nesmysl, že Rusko na Ukrajinu nezaútočí. Vladimir Putin používá OSN ve chvíli, kdy se mu to hodí, když se mu to nehodí, tak ho absolutně nezajímá," okomentoval.

OSN ale nemá žádné páky. "Ono to vidíme i na Radě bezpečnosti OSN, která má nějakou sestavu, ale ta už dneska rozložení sil absolutně neodpovídá. Mluví se neustále o tom, že se musí nějak proměnit. Je to jakýsi diskuzní klub, který reálné páky prostě nemá. Je to smutné, že to takhle říkám, ale je to tak," prohlásil.

[chooze:article;value:579791]

​Putinova politika je silně založená na geopolitickém vnímaní, jak Svoboda poznamenal, a jejím cílem je postavit Rusko jako jedno z center světové moci. I to je jeden z důvodů konání summitu BRICS a snaha o to, aby se ho zúčastnilo co nejvíce států.

Ne úplně se to ale Moskvě daří. "Ono i na tom summitu se ukazuje, že ti opravdu velcí hráči typu Indie nebo Čína Rusko vnímají jako takového slabšího partnera, který se sice snaží, ale příliš vážně ho v těch zásadních otázkách neberou," řekl Svoboda.

Případnou účast Guterrese by mohlo Rusko propagovat podporu své věci. Většina účastnických zemí navíc summit vnímá jinak, než by si prezident Putin představoval.

"Většina těch zemí tam prostě přijela, protože jim je válka na Ukrajině docela jedno. Oni si prostě jedou svoje a proč si nepřijet do Kazaně popovídat. Oni to Rusko nepodpoří, nic mu nebudou dodávat, nezapojí se do války na jeho straně, ale nepřijmou ani to gesto, že by tam nepřijeli," vyjasnil. Na celý rozhovor se můžete podívat pod titulkem článku.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.