Kazaň je hlavní město Tatarstánu a jedna z metropolí Ruské federace. Tři dny bude od úterý hostit 32 zahraničních delegací. Dorazí čínský vůdce Si Ťin-pching i indický premiér Módí. Poprvé se zasedání BRICS bude účastnit i člen NATO. Zájem o vstup do organizace před časem projevilo Turecko.
"Turecká delegace se účastní summitu BRICS na nejvyšší úrovni, což je důkazem našeho velkého zájmu o organizaci. Nepochybuji, že tato spolupráce vytvoří příležitost k rozšíření vztahů," uvedl turecký velvyslanec v Rusku Tanju Bilgic.
[chooze:article;value:579576]
Podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova má být hlavním cílem summitu agenda kolem nově přijatých členů. Těmi jsou od začátku roku Egypt, Etiopie, Írán a Spojené arabské emiráty.
"Od vyhlášení strategického partnerství mezi našimi zeměmi zaznamenaly tyto vztahy kvalitativní rozvoj, zejména v oblasti hospodářství, obchodu a energetiky," pronesl prezident Spojených arabských emirátů Muhammad ibn Zájid Ál Nahján.
Jedním z hlavních bodů programu pak bude i debata o zbavení se závislosti na západních měnách. Zejména americkém dolaru.
[chooze:article;value:579598]
"Ruská myšlenka spočívá v tom, že pokud vytvoří platformu, na které bude Čína, Rusko, Indie, Brazílie a Saúdská Arábie, tedy země, které jsou pro USA životně důležitými partnery, nebudou na ně Američané ochotní uvalovat sankce. Rusko by tak mělo hodně prostoru si oddychnout," nastínil ředitel Carnegie Russia Eurasia Center Alexander Gabujev.
Pro Putina důležitého setkání se nezúčastní brazilský prezident Lula da Silva, který údajně utrpěl zranění. Náhradu za hlavu země na setkání zemí BRICS pošle i Srbsko. Tamní prezident Aleksandar Vučić dal přednost domácímu setkání s polským premiérem Donaldem Tuskem a předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.