Už několik dní bylo jasné, že najít společnou řeč mezi sedmadvaceti státy Evropské unie a zástupci zemí Perského zálivu nebude jednoduché.
Závěry summitu se tak rodily opravdu v bolestech a diplomaté na jejich přípravě pracovali ještě ve chvíli, kdy už političtí představitelé seděli v jednacím sále.
Sporných bodů bylo hned několik – podle kuloárních informací bylo velmi obtížné sladit hlavně postoje kolem války na Ukrajině a na Blízkém východě, jak se předpokládalo.
Pozice sedmadvacítky a arabských zemí se totiž v otázkách konfliktů značně liší. Kompromis se ale nakonec najít podařilo.
[chooze:article;value:578610]
Petr Fiala řekl, že jednání se zástupci Kataru, Saudské Arábie nebo Kuvajtu je v dnešní době důležité hlavně proto, že válka na Blízkém východě představuje celosvětové nebezpečí. Summitu se za země Perského zálivu zúčastnili mimo jiné zástupci Kataru, Kuvajtu nebo Spojených arabských emirátů.
Předseda české vlády v Bruselu zůstává, aby se ve čtvrtek zúčastnil summitu Evropské rady. Tam budou prezidenti a premiéři členských států Evropské unie řešit hlavně válku na Ukrajině či situaci na Blízkém východě.
"Dosavadní kroky v boji proti migraci nestačí, musíme jednat rozhodněji, rychleji, musíme zlepšit návratovou politiku a problém nelegální migrace řešit ještě předtím, než se migranti dostanou do zemí Evropské unie," sdělil před odletem do Bruselu Fiala s tím, že se před samotným summitem sejde s lídry zemí, kteří mají stejný názor.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.