Houby dál rostou ve velkém, koše nahradily velké přepravky. Přibývá ale otrav

"Houby extrémně rostou už třetím týdnem a vůbec to nepolevuje. Lidem už nestačí koše, lepší by byly nůše, ale houbaři stále častěji volí velké přepravky," říká pro TN.cz mykolog Libor Tmej.

"Už je sice méně bedel, ale ve velkém je nahradily hřiby. Rostou také lišky, rysce a václavky. Začínají se už také objevovat některé pozdně podzimní druhy, jako je třeba čirůvka fialová," říká pro TN.cz mykolog Libor Tmej.

[chooze:article;value:576250]

​​Ten předpokládá, že se velká úroda jen tak nezastaví. "Nějaké větší mrazy na obzoru nejsou, opravdu velká houbařská sezóna bude určitě pokračovat do konce října," domnívá se odborník.

Ve velkém množství hub jsou bohužel i ty nejedlé a jedovaté. "Stále platí, že nejnebezpečnější je mochomůrka zelená, i když ta momentálně příliš neroste. Naopak je hodně mochomůrky tygrované, která se označuje také jako panterová. Sice nezpůsobuje smrtelné otravy, nebezpečná však je. Asi nejvíce nevolností ale nyní způsobuje žampion zápašný, který ve velkém roste mezi jinými žampiony, otravy jsou ale naštěstí jen mírné. I zvracení a průjmy však mohou život velmi znepříjemnit," vysvětluje Tmej.

Otravy a nevolnosti

Případy otrav houbami napříč celým Českem už potvrzují také zdravotníci. "Od 1. do 15. října jsme poskytli 225 konzultací pro podezření na otravu houbami. U převážného počtu případů se jednalo o zažívací potíže po požití špatně tepelně upravených hub nebo o možnou záměnu za mírně jedovaté či nejedlé houby," říká pro TN.cz mluvčí Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) v Praze Marie Hejlová.

"V jednom případě jsme však vydávali protijed antidotum pro pacientku, u níž byla potvrzena otrava amatoxiny, tedy toxiny, které se vyskytují například v muchomůrce zelené nebo v některých toxických bedlách. Většinou ale šlo o otravy spojené s bedlami nebo hřiby. Konzultace bývají někdy obtížné, protože lidé často dostávají houby od známých a nejsou schopni přesně určit druh," dodává mluvčí VFN.

[chooze:article;value:578302]

​Zprávy o otravách či nevolnosti po požití hub přicházejí z různých koutů Česka. "Klinika urgentní medicíny Fakultní nemocnice Hradec Králové eviduje jednotky případů nevolností po špatné úpravě jídla z hub," říká mluvčí zdravotnického zařízení z východu Čech Jan Špelda.

"V průběhu jednoho měsíce jsme transportovali do nemocnice dvě osoby se suspektní otravou houbami," potvrzuje také mluvčí záchranky pro Pardubický kraj Alena Kisiala.

[chooze:article;value:572378]

​Do nemocnice v Sokolově z Karlovarského kraje převážela sanitka jednoho muže z Kynšperka nad Ohří minulý týden. "Pacient, ročník 1965, zaměnil jedlou houbu za nejedlou a zvracel," uvádí mluvčí záchranky v Karlovarském kraji Radek Hes.

Několik případů hlásí také záchranka z Jihomoravského kraje. "Většinou si pacienti stěžují na bolesti břicha a nevolnost. Pokud je to nutné, převážíme je k další péči do nemocnic. Snažíme se také zajistit vzorek hub, který si bereme s sebou a někdy se radíme i s toxikologickým centrem," informuje mluvčí jihomoravských zdravotnických záchranářů Michaela Bothová.

"Lidé se zdravotními potížemi nejčastěji tvrdí, že požili žampiony nebo bedly. Komplikace nemají jen po požití jedovatých či nejedlých hub. Problémem bývá i nevhodné skladování," dodává Bothová.

Mykolog o houbařských mýtech: Na zvěř se nespoléhejte, igelitky jsou špatný nápad (13/10/2024):

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.