Vloni do Česka podle analýzy zveřejněné Centrem pro studium demokracie (CSD) a Střediskem pro výzkum energií a čistého vzduchu (CREA) doteklo nejvíce ruské ropy za poslední dekádu. Konkrétně představovala 60 % spotřeby, což je více než 56 % v roce 2022.
Letos měl podíl klesnout na 49 %. Podle analytiků ale spíše kvůli poruchám na ropovodu Družba než z iniciativy českých obchodníků nebo vlády.
"Členské státy by měly přijmout veškerá nezbytná opatření k získání alternativních dodávek, aby zajistily, že dovoz ropy z Ruska ropovody bude co nejdříve podléhat zákazům," uvádí se v dokumentech k EU udělované výjimce na odběr ruské ropy. Tu v roce 2022 Česko dostalo spolu se Slovenskem a Maďarskem.
[chooze:article;value:571871]
České rafinerie podle analýzy výjimky zneužívají. Už v roce 2023 přitom údajně mohl transalpský ropovod TAL snížit závislost na Rusku o 20 %. Ruská ropa ale přichází s významným benefitem, oproti konkurenční ázerbajdžánské je o čtvrtinu levnější. Orlen Unipetrol díky tomu byl schopný skoro čtyřikrát navýšit své zisky, tvrdí CSD a CREA.
Vláda podle analytiků nedělá dost, aby situaci změnila. "Je důležité si uvědomit, že ruskou ropu dováží soukromá společnost Orlen Unipetrol. Vláda nemá přímou kontrolu nad rozhodováním soukromého podniku," bránil vládní kroky pro TN.cz mluvčí MPO Marek Vošahlík.
"Náš cíl je jasný – co nejrychleji ukončit naši závislost na ruských fosilních palivech. Usilovně pracujeme na projektu TAL-Plus, který zvýší kapacitu ropovodu TAL natolik, aby Česká republika mohla plně nahradit dodávky ruské ropy již na začátku příštího roku," dodal.
[chooze:article;value:578464]
Zatímco Česko pokračuje v podpoře Ukrajiny, peníze za ropu tak nadále proudí do Ruska. "Od začátku ruské invaze v plném rozsahu 24. února 2022 do konce června 2024 utratila Česká republika za ruskou ropu a plyn 7 miliard eur, což je přes pětkrát více než celková pomoc, kterou poskytla Ukrajině (1,29 miliardy eur)," napsali výzkumníci z CSD a CREA.
Do problému se může vložit i Ukrajina. Ta už dříve předeslala, že od příštího roku ropovod Družba, který z Ruska do Evropy vede přes její území, přiškrtí a dodávky omezí.
O ropovodu TAL mluvil v květnu premiér Petr Fiala (ODS). Rozšíření přidá Česku až 4 miliony tun ropy za rok, řekl (5/2024):
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.