Japonský premiér Šigeru Išiba navrhl, aby v Asii fungoval systém sdílení jaderných zbraní podobný tomu, který funguje v rámci Severoatlantické aliance. Díky němu může například Německo v případě jaderné války využít americké atomové bomby. Informuje o tom hongkongský deník South China Morning Post.
Podle Išiby jsou jaderné zbraně jedním z faktorů, které zaručují mír ve východní Asii. "Faktem je, že Japonsko je obklopeno jadernými mocnostmi," zdůraznil. "Jaderné odstrašení Spojených států je účinné. Otázkou je, jak vyvážit skutečnost, že na jedné straně spoléháme na jaderné odstrašování, ale na druhé straně tyto zbraně zakazujeme," dodal podle webu Japan Times s odkazem na ochranu ze strany USA.
Zmínil také situaci na Ukrajině, která se svých jaderných zbraní po rozpadu Sovětského svazu vzdala a následně čelila ruské agresi. Pro Japonsko je ale hlavní bezpečnostní hrozbou Čína. Právě kvůli ní se má japonský premiér o jaderné zbraně zajímat.
[chooze:article;value:578437]
"Premiér Išiba otevřeně mluví o vážné bezpečnostní výzvě, kterou Čína pro Japonsko představuje," řekl pro Voice of America Ken Weinstein z think-tanku Hudson Institute, v němž se věnuje americké zahraniční politice. Jaderné zbraně podle něj ale asijská země nezíská. "Místo toho pravděpodobně uvidíme změnu tónu vůči ČLR s tvrdším postojem k čínským provokacím," myslí si.
Atomové zbraně jsou v japonské společnosti velmi ožehavým tématem. Japonsko je totiž jedinou zemí, proti níž byly použity. Země vycházejícího slunce je navíc výrazně pacifistická. Její poválečná ústava silně omezuje to, kdy a jak může své takzvané síly sebeobrany použít. Tato pravidla se ale v poslední době uvolňovala.
Vyjádření o jaderných zbraních navíc přicházejí v době, kdy Nobelovu cenu míru získala japonská organizace Nihon Hidankjó, a to právě za "úsilí o dosažení světa bez jaderných zbraní".
Čína obklíčila Tchaj-wan. Vojenské cvičení odsoudily USA a další státy, říká sinoložka:
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.