Odborníci nervózně sledují chování severokorejského vůdce Kim Čong-una. Jeho spojenectví s Ruskem mu údajně dodává pocit jistoty a síly. Vše prý navíc nasvědčuje tomu, že chystá jakési "říjnové překvapení".
Podle expertů, na které se odvolává agentura Bloomeberg, existují čtyři scénáře, které mohou nastat. Jedním z nich je, že by se Severní Korea uchýlila k testování jaderných zbraní. Poslední měla KLDR provést v září 2017. Údajně šlo o doposud nejsilnější jaderný test, a dokonce měl být až desetkrát či dvacetkrát silnější než všech šest předchozích.
[chooze:article;value:570596]
Druhým ze scénářů je podle odborníků to, že Severní Korea odpálí více raket směřujících k Japonsku a do Pacifiku, nebo dokonce do vod poblíž Guamu. Rakety by mohly mířit i k dalším pohraničním územím, která jsou součástí Spojených států amerických.
Třetí variantou je údajně to, že režim předvede nové ponorky, které by mohly být schopné vystřelit jaderné hlavice. KLDR tyto ponorky údajně sestavuje s pomocí dodávek potřebných součástek od Ruska, které jí mělo předat i potřebné know-how k jejich sestavení.
Podle odborníka na Severní Koreu Roberta Carlina je ale možné, že Kim Čong-un bude chtít zajít ještě dál. Údajně by mohl učinit kroky, které by vedly ke zrušení příměří mezi KLDR a Jižní Koreou, a tedy i k možné válce. Po jižním sousedovi by severokorejský vůdce mohl požadovat několik ostrovů ležících ve Žlutém moři. Předpokládá se ale, že Soul i Washington by takovou výzvu ignorovaly.
[chooze:article;value:571101]
O tom, že se KLDR k "říjnovému překvapení" chystá, informovala už dříve americká stanice NBC News, která se odvolávala na několik zdrojů z Bílého domu. "Nepochybujeme o tom, že se Severní Korea chystá letos k provokacím. Otázkou ale zůstává, do jaké míry je chtějí vystupňovat," uvedl jeden ze zmíněných zdrojů.
Americké tajné služby se údajně domnívají, že KLDR se k provokaci uchyluje z toho důvodu, aby pomohla Donaldu Trumpovi k dosažení vítězství v blížících se prezidentských volbách v USA. S podobným tvrzením přišly už v roce 2016, kdy tajné služby osočily Rusko z toho, že se v Trumpův prospěch vměšuje do amerických voleb.
KLDR vypálila u hranice s Jižní Koreou 200 střel. Příměří mezi zeměmi může kdykoliv skončit, říká analytik (01/2024):
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.