Češi jsou národ včelařů a vědí to i zloději. Úly jsou v posledních letech lákavou kořistí. Pro včelaře to není jen finanční škoda, ale často i ztráta cenného genetického materiálu, který šlechtili celý život. Včelstva si začínají chránit i elektronicky.
"Na mapě se objeví trasa toho úlu a na e-mail přijde upozornění, že se s úlem něco děje," vysvětlil vývojář chytrého úlu Jakub Podivínský. Podobné zabezpečení měl i včelař z Břeclavska. Když jednoho dne zjistil, že úly jsou pryč, díky lokátoru je dokázal vysledovat. "Pro policisty pak nebyl problém pět úlů vypátrat a dopadli i zloděje," popsal mluvčí jihomoravské policie Bohumil Malášek.
[chooze:article;value:555951]
Včelařský svaz doporučuje takovou ochranu úlů všem svým členům. Krádeží je v posledních letech takové množství, že dokonce vytvořil speciální fond na podporu okradených. "Za úl dostanou náhradu 2 500 korun. Není to na nové vybavení, ale pomůže jim to do začátku," vysvětlil tajemník Českého svazu včelařů František Krejčí.
Počasí letos medu přeje, první stáčeli včelaři o měsíc dřív a v úlech se už hromadí druhá snůška. I na ni mají zloději spadeno. Včelařský svaz eviduje případy, kdy se zloději snažili dostat k medu. Úly přitom nepoškozují, aby se na krádež nepřišlo. Z jednoho úlu mohou zloději vytočit kolem 50 kilogramů medu, který při dnešních cenách prodají za zhruba deset tisíc korun. Podobnou hodnotu má i samotný úl se včelami.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.