V přepočtu výrazně přes bilion korun by mohla získat Ukrajina po dnešním jednání světových ekonomických gigantů. Spojené státy, Itálie, Velká Británie, Francie, Německo, Kanada a Japonsko budou společně se zástupci Evropské unie rozhodovat o tom, jestli Ukrajině poskytnout prostředky ze zmrazených ruských aktiv. Americký prezident Joe Biden by pak měl na závěr třídenního jednání s Volodymyrem Zelenským podepsat desetiletou bezpečnostní dohodu.
"Chceme ukázat, že Spojené státy podporují lid Ukrajiny, že za ním stojíme a budeme i nadále pomáhat s řešením bezpečnostních potřeb země nejen zítra, ale i v budoucnu," uvedl poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Jake Sullivan.
G7 má v plánu také vyzvat Čínu, aby přestala podporovat ruskou agresi a omezila státní podporu exportu. Evropská unie už tento týden oznámila, že je po vzoru USA připravena zavést zvýšená cla na dovoz čínských elektrických automobilů.
[chooze:article;value:528725]
"Hrozí, že to může vyvolat obchodní válku mezi Evropou a Čínou," varoval analytik Ole Krohn. Setkání předních světových lídrů doprovází velmi přísná bezpečnostní opatření. Vůbec poprvé se summitu letos zúčastní i hlava katolické církve.
"Papež František chce mluvit o umělé inteligenci. Zejména o rizicích, která umělá inteligence představuje," avizovala zpravodajka AP Nicole Winfieldová.
Schůzka se koná v luxusním letovisku v Apulii. V jejím okolí je od čtvrtka nahlášena řada protestů, zaměřených proti rozdělení bohatství ve světě, malému nasazení v boji proti klimatickým změnám a válečným konfliktům.
Summit okomentoval politický a kulturní geograf Vladimír Baar:
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.