Slovensko má mezeru v zákoně. Svého zástupce si musí Fico vybrat sám

Slovensko se po útoku na premiéra Roberta Fica ocitlo v politické krizi. Poté, co předseda vlády skončil s vážnými zraněními v nemocnici, přišla země načas o svého lídra. Střelec svým pokusem o atentát vyvolal více problémů, než se na první pohled mohlo zdát.

Podle slovenské ústavy v případech nouze nastupuje na pozici premiéra místopředseda vlády, který jej zastoupí, dokud není premiér znovu schopen vykonávat úřad. "Kompetenční zákon říká, že v případě absence předsedu vlády zastupuje pověřený místopředseda vlády," uvedl pro portál tvnoviny.sk politolog Radoslav Štefančík.

Jenže je tu háček. Místopředsedu povinnostmi premiéra musí pověřit premiér osobně. Na případy, jako je právě ten, kterému zrovna čelí Slovensko, kdy předseda vlády není pověření schopen, ale ústava nemyslí.

[chooze:article;value:555637]

Slovensko je tak v podivné situaci, kdy kvůli mezeře v zákoně nemůže žádný z místopředsedů premiéra plně zastoupit. Část jeho pravomocí si ale mezi sebou bude moci rozdělit vícero místopředsedů.

Taková situace už na Slovensku jednou nastala, shodou náhod také kvůli Ficovi. V roce 2016 se musel podrobit náhlé operaci srdce. Po dobu dvoutýdenní hospitalizace jej zastupovali tehdejší ministr vnitra Robert Kaliňák a vicepremiér Peter Pellegrini. Kaliňák vedl jednání vlády a Pellegrini protokolární záležitosti a setkával se se zahraničními reprezentanty, připomněl Denník N.

Existuje ale i jiná, drastičtější možnost, k níž by mohla vláda přistoupit v případě dlouhodobější hospitalizace premiéra. Vláda totiž může podat demisi, a rozpustit tak sama sebe. Prezidentka Zuzana Čaputová by tedy těsně před koncem svého mandátu, který jí vyprší 15. června, pověřila sestavením vlády jiného člena současné vládní koalice.

Podívejte se na tiskovou konferenci o zdravotním stavu premiéra Roberta Fica:

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.