Posledním, o kom se v souvislosti s články v pochybných vědeckých časopisech mluví, je Karel Havlíček. Ten má ve stínové vládě ANO na starost právě vědu a podle zjištění Seznam Zpráv přispíval například do řeckého periodika European Research Studies Journal.
"Absolutně žádnou problematiku tam nevnímám, protože časopis nikdy nebyl zařazen na oficiální seznam predátorských časopisů," prohlásil Havlíček.
Ale uznávaná databáze vědeckých periodik v roce 2018 časopis z evidence prestižních magazínů vyřadila. Jako důvod uvedla pochybnosti o publikačních standardech.
[chooze:article;value:553030]
"On byl vyřazen z databáze Scopus až v roce 2018, já jsem tam drtivou většinu článků napsal právě mezi lety 2011 a 2017," poznamenal místopředseda Sněmovny.
"To určitě není argument, naopak. Fakt, že ten časopis byl vyřazen v roce 2018, znamená, že v těch předcházejících letech v něm docházelo k nějakým podivným praktikám, které naznačují, že se mohlo skutečně jednat o časopis predátorský," upozornil však výzkumný pracovník Václav Štětka.
"Když už dokonce i Scopus databáze vyřadila takový žurnál, tak to bych řekl, že je na kvadrát varování," doplnil ekonom Daniel Munich.
V době, kdy Havlíček v časopisu publikoval, byl navíc současně členem jeho redakční rady. "To je naprosto běžná věc. Samozřejmě v redakční radě sedí desítky lidí z celé Evropy. To by už člověk nemohl dělat vůbec nic," řekl Havlíček.
"V té poctivé vědě to určitě běžná praxe není, je to naopak něco, co je nepřijatelné," míní Munich. "Je to i zpráva pro voliče, aby si uvědomili, že Karel Havlíček publikoval u Karla Havlíčka, a sám si tedy kontroloval úroveň té práce," vzkázala předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).
[chooze:article;value:553820]
"Určitě bych to nechal na hnutí ANO, aby z toho vyvodilo nějakou odpovědnost, a na samotném Karlu Havlíčkovi, pokud by uznal, že opravdu pochybil," reagoval předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala.
"Čím víc těch prací máte, tím máte větší šanci získat titul docenta. To znamená: může za to systém a pochopitelně příležitost dělá zloděje," uvedl kandidát do europarlamentu za Svobodné Miroslav Havrda.
Podobný prohřešek se objevil třeba i u kandidátky STAN do europarlamentu Danuše Nerudové nebo nominanta na ministra pro vědu za TOP 09 Pavla Tuleji, který se právě kvůli tomu nakonec kandidatury vzdal.
"V mém případě šlo o zlomek prací, a to v době, kdy se kritéria publikační činnosti hodnotila jinak než dnes. Kvalitu samotných textů přitom nikdo nezpochybnil. Od nastavení pravidel nebyla žádná z mých více než 200 publikací zveřejněna v podobném časopise," reagovala Nerudová.
"Žádný ministr nesmí být zatížen pochybnostmi o způsobilosti vykonávat svůj úřad, a proto se vzdávám nominace na ministra vědy, výzkumu a inovací vlády České republiky," napsal dříve v prohlášení Tuleja.
V jejich případě se jednalo o publikaci v tzv. predátorských časopisech. V Havlíčkově případě mluví odborníci o časopisech minimálně podezřelých.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.