Lijáky bičují zemi od pondělí. Rozvodnily řeky, voda protrhla hráz přehrady, zaplavena je polovina měst. Civilní obrana hlásila v pátek 39 mrtvých, dalších sedm desítek lidí je pohřešovaných, uvedla agentura AP.
Čísla budou s největší pravděpodobností vyšší, do mnoha regionů se záchranáři vůbec nedostali.
Voda proměnila ulice měst v řeky, strhávala silnice a mosty. Ve čtvrtek částečně protrhla hráz přehrady a způsobila dvoumetrovou přívalovou vlnu. Mnozí lidé stačili prchnout jen na střechy svých domů, odkud je zachraňovaly vrtulníky pomocí palubních jeřábů. Některé z obětí pohřbily sesuvy půdy.
[chooze:article;value:551396]
Další přehrada je na pokraji kolapsu, oblast pod hrází museli evakuovat. Celkem opustilo své domovy na 24 tisíc lidí, nejméně půl milionu obyvatel je bez elektřiny a pitné vody. Mnohde musí zachycovat dešťovou vodu, aby uhasili žízeň a uvařili si.
Guvernér vyhlásil stav nouze. Těžce zkoušený stát navštívil brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva a přislíbil federální pomoc. Katastrofu označil za jednu z největších povodní, jaké země zažila. „Nikdy předtím v historii Brazílie nebylo na jednom místě takové množství srážek,“ řekl prezident.
Intenzitu dešťů připisují meteorologové podle BBC jevu El Niňo, jehož projevy jsou v důsledku klimatických změn extrémnější. Rio Grande do Sul postihly záplavy loni v červenci, září a listopadu, zahynulo při nich celkem 75 lidí. Extrémní deště přitom přišly po dvou letech sucha s ojedinělými přeháňkami.
Nyní má pršet má nejméně do soboty a situace se může ještě zhoršit.
Čínu postihly masivní záplavy. Bez elektřiny se ocitlo milion domácností (4/2024):
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.