Evropě hrozí invaze nových pavouků. Jsou jedovatí, mohou přenášet nemoci

Malý skákavý pavouk Anasaitis milesae měří méně než tři milimetry a objevili ho v areálu University Of Exeter Boat Shed v anglickém hrabství Devon. Další nález je z místa vzdáleného necelých 50 kilometrů, nikde jinde na světě tohoto pavouka vědci nezaznamenali. Je však příbuzný s jinými druhy, jejichž obvyklá domovina je v Karibiku, v Anglii tak jde nejspíš o přistěhovalce, informuje britský Mirror.

Nového pavouka z britské univerzity pojmenoval specialista na skákavé pavouky Dmitri Logunov po své bývalé kolegyni Claire Milesové, která loni zemřela.

[chooze:article;value:546376]

​Kvůli příchodu různých členovců, který souvisí s klimatickou změnou, odborníci bijí na poplach. "Jak se nové, exotické druhy šíří, zvyšuje se pravděpodobnost, že zasáhnou méně běžné původní druhy. Pavouci mohou přinést nové parazity a nemoci," upozorňuje Helen Smithová z Britské arachnologické společnosti.

Problém je o to vážnější, že vědci už ve Spojeném království zaznamenali celkem 50 druhů nepůvodních pavouků. Patří mezi ně také například segestra florentská či takzvané falešné černé vdovy. "Jejich kousnutí může mít za následek vážné reakce a komplikace," uvádí britský Sun.

V Česku oborníci varují mimo jiné před zápřednicí jedovatou, která je nejvíce jedovatým pavoukem u nás. ​"Tento druh má silně vyvinutý mateřský pud. V době, kdy samička zakládá v květenstvích vysokých trav hnízda, je dost nerudná. Může být velmi agresivní a prokousnout lidskou kůži. To se však vždy týká jen konce léta," řekl nedávno pro TN.cz Pavel Dedek z Agentury ochrany přírody a krajiny.

Pokousaným lidem hrozí spíše nějaká lokální reakce, bolestivé otoky a u jedinců se slabší imunitou projevy celkové nevolnosti či horečky.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.