Obloha nabídne skvostnou podívanou v noci z 5. na 6. května. "Země prochází hned dvakrát do roka proudem ledových prachových částic, které za sebou zanechala při svém průletu kolem Slunce Halleyova kometa," nastínili odborníci z Astronomického ústavu AV ČR.
Spatřit tak půjde meteorický roj Eta Aquaridy. "Je způsoben právě ledo-prachovými zrnky z periodické komety 1P/Halley," vysvětlili astronomové.
[chooze:article;value:550613]
Podle expertů budou podmínky pro pozorování naprosto ideální. "Měsíc bude ve fázi jen dva dny před novem, nebude tedy prakticky vidět, a meteory má smysl sledovat od třetí hodiny ranní až do rozbřesku," poradili.
Astronomové také upozornili, že meteory jsou rychlé. "U nás souhvězdí Vodnáře, v němž radiant roje leží, vychází ve druhé polovině noci jen nízko nad obzor, takže můžeme spatřit všehovšudy tak deset meteorů za hodinu," sdělili.
Pokud byste krásné nebeské divadlo v květnu nestihli, nemusíte příliš smutnit. Jak bylo řečeno, Země tímto proudem prachových částic prochází dvakrát do roka. Další šance tak nastane v říjnu. Tehdy bude mít stejný jev na svědomí meteorický roj Orionid.
NASA chce předělat vesmírný program. Více se dozvíte v následující reportáži (4/2024):
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.