Čína války zatím není schopná, říká expert. Bod zlomu se blíží pomalu

Válka Číny a USA hned tak přijít nemusí, rozptyluje některé obavy expert na Čínu. "Vojenský rozpočet USA je tak veliký a jejich vojenské technologie jsou natolik vyspělé, že než se tomu Čína vyrovná, může trvat 20 nebo 30 let," uklidňuje sinolog Martin Kříž.

Jak se momentálně daří Číně?

Není to tak špatné. Stejně i Rusové těží ze západních sankcí a vzájemný obchod těchto zemí roste. Do budoucna ale může být problémem nízká porodnost. Politika jednoho dítěte sice už dávno skončila, lidé si ale na ten model navykli. To časem může čínskou ekonomiku negativně ovlivnit. Z hlediska výroby nebo růstu reálných mezd se nyní nejedná o klasickou stagnaci a je to spíš přeřazení na jiný model růstu, než jak byli zvyklí třeba před deseti lety.

[chooze:article;value:549984]

Mění se ale i struktura čínské ekonomiky…

Zatímco dříve byli jakousi dílnou světa, dnes už tak proexportně orientovaní nejsou. Jejich domácí poptávka ale z velké části řeší i důsledky různých ochranných opatření, kdy jsou na čínské zboží uvalena cla třeba ze strany USA.

List China Daily uvedl, že kvůli incidentům mezi Čínou a Filipínami hrozí 3. světová válka, protože Manila má obrannou dohodu s Washingtonem…

To pokládám spíše za takové PR a zprávu orientovanou dovnitř Číny. Pekingu jde o posilování národního sebevědomí. Pokud se podíváme na posledních 5000 let čínské historie, tak oni byli po většinu té doby nositeli špičkových technologií a inovací. Změnilo se to až někdy v 18. nebo 19. století.

Ale řada odborníků včetně bývalého náčelníka generálního štábu Jiřího Šedivého tvrdí, že vojenský střet USA a Číny je nevyhnutelný.

I z historie víme, že pokud se objevily nějaké dvě supervelmoci, dříve nebo později se vojensky střetly. Toho se však teoreticky ani nemusíme dožít. Doba, kdy Čína vojensky dorovná rozpočet Spojených států, je ještě daleko a zatím ještě není schopna se utkat v otevřeném konfliktu. Vojenský rozpočet USA je tak veliký a jejich vojenské technologie jsou natolik vyspělé, že než se tomu Čína vyrovná, může trvat 20 nebo 30 let.

[chooze:article;value:550382]

Čína ale využívá řadu vojenských technologií, které mají původ ještě v Sovětském svazu nebo v Rusku a později je pouze modernizovala.

Ano, v tom partnerství ale Rusko už dnes tahá za ten kratší konec.

Zdá se však, že diktátoři Vladimir Putin a Si Ťin-pching jsou velcí přátelé. Si se také nejspíš podobně jako Putin neštítí nějakých čistek kvůli upevnění moci…

Si takto klíčové pozice postupně obsazuje svými lidmi.

Může se stát, že v Číně bude někdy demokracie?

Jejich společnost je postavena na konfuciánských principech, oni po něčem podobném ani netouží a není to moc dobře možné. Je to dané výchovou i kulturou.

USA se snaží Čínu odstrašit. Navázaly spojenectví s dávným nepřítelem:

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.