V Rusku je trest smrti legální. Teroristy za masakr 140 lidí ale popravit nemůže

[chooze:gallery;value:35261]

​Rusko se stále zotavuje z teroristického útoku v krasnogorské koncertní síni, při kterém zahynulo 140 lidí a dalších 180 je zraněno. Ruská policie v souvislosti s vyšetřováním zadržela celkem 11 lidí včetně čtyř potenciálních útočníků.

Čtyři muži obvinění ze střelby, kteří pocházejí z Tádžikistánu, už stanuli před soudem. Všichni na sobě nesli známky zranění, která nasvědčují mučení. Jeden z nich byl navíc v bezvědomí. Nejpravděpodobnějším trestem je pro ně doživotní vězení, uvedl portál Meduza.

Rusko přitom má uzákoněný trest smrti. Je společně s Běloruskem poslední evropskou zemí, kde může stát těžké zločiny trestat popravou. Jenže zatímco Bělorusko trest smrti stále uplatňuje a posledního vězně popravilo v roce 2022, v Rusku se naposledy popravovalo v roce 1998. Situace je tam totiž složitější.

[chooze:article;value:547986]

V Rusku totiž musí o popravě rozhodnout porota, a to jen u obzvlášť závažných zločinů. Jenže u procesů týkajících se teroristických útoků porota nezasedá a nejtěžší trest, který může soud sám od sebe udělit, je doživotí.

Proti tomu se však staví někteří ruští politici, kteří pro teroristy požadují popravu. Člen Federální rady Ústavního soudu Ruska Andrej Klišas prohlásil, že mezi ruskými zákonodárci stoupá podpora trestu smrti.

Podle něj by měli teroristé a další zločinci být snáze postižitelní nejvyšším trestem. "Teroristé a pedofilové by měli být popravování a lidé to podporují. Jediným problém je Ústavní soud," napsal na telegramu Klišas.

[chooze:article;value:548180]

Ruská ústava povoluje trest smrti u pěti zločinů v případech, kde nejsou žádné pochybnosti o vině: vražda, pokus o atentát na politickou osobnost, pokus o vraždu soudce či prokurátora, pokus o vraždu policisty a genocida. Rozšíření seznamu zločinů o terorismus a pedofilii, jak žádají ruští zákonodárci, by vyžadovalo úpravu Ústavy.

Před soudem už kromě čtyř údajných střelců stanuli také další čtyři lidé obvinění z napomáhání k útoku. Zatím posledním z nich byl 32letý Ališer Kasimov, který má dvojí občanství Ruska a Kyrgyzstánu. Ten střelcům krátkodobě pronajal svůj byt, píše portál Moscow Times.

Kasimov se před soudem hájil, že o motivacích útočníků neměl ponětí. Na svých internetových stránkách však měl uvedeno, že svůj byt pronajímá pouze Slovanům, což je v Rusku běžná diskriminační taktika. Na dotaz, proč pravidlo v případě skupiny Tádžiků porušil, odpověděl, že mu nabídli lepší cenu.

Soud obvinil čtyři podezřelé z útoku v Krasnogorsku z terorismu. Hrozí jim doživotí:

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.