Raketový úder v syrském hlavním městě Damašku zabil pět vysoce postavených velitelů íránských revolučních gard, tři z nich měli generálskou hodnost. Ve zničené budově zahynulo také pět syrských vojáků, uvedla BBC.
Íránci působí v Sýrii jako vojenští poradci vládnoucího režimu. Írán obvinil z útoku Izrael a zdůraznil, že nezůstane bez odvety. Mezi mrtvými je údajně šéf rozvědky revolučních gard v Sýrii.
Milice podporované Íránem zaútočily později na americkou leteckou základnu v Iráku. Místo dronů a raket krátkého doletu použily silnější balistické střely, což se podle CNN stalo teprve podruhé od začátku války Izraele proti Hamásu po teroristickém útoku 7. října. Americké jednotky v Iráku a Sýrii byly od té doby napadeny více než 140krát.
[chooze:article;value:537969]
Většinu raket se podařilo protivzdušné obraně sestřelit, některé však dopadly na základnu a zranily blíže neuvedený počet amerických vojáků. Jejich poranění jsou lehká, utrpěli otřes mozku, řekli televizi dva američtí představitelé.
Spojené státy týž den podnikly letecký útok na odpalovací zařízení protilodních střel v Jemenu. Odtud ostřelují Íránem podporovaní Húsíové plavidla v Rudém moři. Podle zdrojů agentury Reuters jsou v Jemenu íránští vojenští experti, kteří s útoky na lodě pomáhají, to však rebelové popírají.
Další zemí, která se stala terčem raketového útoku, je Libanon. Podle tamních bezpečnostních zdrojů izraelská střela zabila člena hnutí Hizballáh, což je další militantní organizace podporovaná Íránem.
[chooze:article;value:537818]
Sobotní raketové útoky ostře upozornily na rostoucí riziko, že by mohly přerůst do širšího konfliktu, který by proti sobě postavil Írán a jeho spojence a Spojené státy s Izraelem, uvedla Reuters.
Olej do ohně přililo tento týden rovněž vzájemné ostřelování Íránu a sousedního Pákistánu.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.