[chooze:gallery;value:34241]
Výstrahu před silnýmy rozmary počasí vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Na celém území Česka platí výstraha před povodněmi, ale také před velmi silným větrem, sněhem a sněhovými jevy. Start astronomické zimy, která začala v pátek ve 4:27 ráno, doprovodí četné bouřky.
Přes Česko budou přecházet sněhové přeháňky. Podle ČHMÚ budou pod výškou 400 metrů spíše dešťové nebo smíšené. Teploty během dne se budou pohybovat mezi 1 až 5 stupni Celsia. Celý den nás bude také doprovázet čerstvý vítr s nárazy kolem 70 km/h, v Čechách odpoledne přechodně až 90 km/h.
Od pátečního odpoledne platí výstraha před velmi silným větrem, v sobotu se vztahuje i na povodně a sníh. Meteorologové upozorňují, že vítr může poškodit stromy a způsobit škody na majetku. Hrozí i komplikace v dopravě.
Během soboty pak bude do jihozápadní poloviny pronikat teplejší vzduch, který s sebou přinese déšť. V severovýchodní polovině území má naopak sněžit. Celkově budou srážky za sobotu místy vydatné. V neděli se teplý vzduch rozšíří i na zbytek území a citelně se oteplí. Sníh bude velmi rychle roztávat.
[chooze:article;value:533739]
V Krkonoších hrozí lavina
Nepřízeň počasí jsme mohli pocítit hned v pátek ráno. V Krkonoších vyhlásili třetí stupeň lavinového nebezpečí. Za posledních 48 hodin tam napadlo až 70 centimetrů sněhu. Celkem je na hřebenech zhruba 120 centimetrů.
"Uvolnění laviny je možné již při malém dodatečném zatížení, a to zejména na strmých svazích. Nebezpečí je značné," sdělila Horská služba ČR. Už ve čtvrtek tam platil druhý stupeň lavinového nebezpečí. Služba upozornila, že laviny padají i při prvním stupni.
[chooze:article;value:534148]
Silný vítr
Výstraha před silným a velmi silným větrem platí na celém území Česka, a to až do Božího hodu. Silný vítr řádí v Praze, Středočeském, Královéhradeckém, Pardubickém, Libereckém, Ústeckém, Karlovarském, Plzeňském, Jihočeském a Jihomoravském (Boskovice, Moravský Krumlov, Znojmo) a na Vysočině. Ve zbytku republiky platí výstraha před silným větrem.
V Praze se hasiči kvůli silnému větru nezastaví. Od čtvrteční 19. hodiny měli přes 20 výjezdů. Nejčastěji se jedná o odstranění popadaných stromů. Vichry mohou v nárazech dosahovat rychlosti mezi 65 a 90 kilometrů v hodině.
Hasiči Středočeského kraje oznámili, že od čtvrteční sedmé hodiny večer do sedmé hodiny ranní vyjížděli ke 123 událostem. Z toho 95 bylo odstranění popadaných stromů, deset odstranění nebezpečných stavů. Zasahovali i u čtyř dopravních nehod a dvou požárů.
Počasí zaměstnalo i jihomoravské hasiče. Ti v noci vyjížděli k 39 událostem způsobených silným větrem. Ve 31 případech se jednalo o popadané stromy a větve na silnici. V dalších osmi případech odstraňovali nebezpečné stavy převážně poškozených střech.
V Ústeckém kraji vyjížděli hasiči k 26 případům. "Jednalo se o popadané stromy přes komunikace. Nejvíce událostí bylo na Děčínsku a Litoměřicku. Ve Varnsdorfu hasiči čerpali vodu ze zatopeného sklepa rodinného domu," uvedli.
Kraj Vysočina hlásí šest desítek událostí v souvislosti s počasím. Nejčastěji odstraňovali stromy a větve, které padaly na komunikace.
Hasiči z Olomouckého kraje hlásili k páteční 15. hodině celkem 65 výjezdů spojených se silným větrem. Jedná se především o uvolněné krytiny a spadlé stropy, řešili ale i několik dopravních nehod. Pracovali také na čištění stavidel od větví, které strhly rozvodněné řeky.
[chooze:article;value:534153]
Rozvodněné řeky
Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) varuje před povodněmi. Výstrahu vydal ve čtvrtek večer až do odvolání, platí pro celé území České republiky. Platí povodňová pohotovost druhého stupně.
Meteorologové doporučují vyvarovat se koupání, plávání, jízdy na lodi a pohybu v korytě toku. U Týniště nad Orlicí se vylila řeka Divoká Orlice. Podle ČHMÚ nejspíš nepůjde o ojedinělý případ. Řeky se mohou vylévat z břehů i na dalších místech.
Velké nebezpečí hrozí zejména v lesích a dalších místech, kde se mohou vyvrátit stromy a spadnout na silnici. Meteorologové také varují před rizikem aquaplaningu na silnicích zatopených vodou.
Situaci nepomáhá ani hrozba zimních bouřek v nadcházejících dnech. "Silné zimní bouřky, které přinášejí škody, jsou u nás spíše raritou. Nebezpečnými zimními doprovodnými jevy v bouřkách je silný vítr, vydatné sněžení a tím pádem snížená dohlednost a blesky," upozornila Honsová.
"Prvním předpokladem, aby vznikla zimní bouřka, je nestabilní zvrstvení vzduchu. To se často vyskytuje v souvislosti se studeným severozápadním prouděním, kdy se spodní vrstvy studeného vzduchu ohřejí nad oceánem. Dalším nutným předpokladem vzniku bouřky je výstupný pohyb vzduchu," vysvětlila.
"Nyní je pro jejich vznik naprosto ideální dynamická povětrnostní situace," dodala Honsová.
Sněhové jevy
V neposlední řadě ČHMÚ vyhlásil výstrahu také před sněhem a sněhovými jevy. Od sobotní sedmé hodiny ráno bude až šesti ráno na Štědrý den platit výstraha před sněhem na většině území Česka. Nejhorší bude situace v Královéhradeckém (Vrchlabí, Trutnov), Libereckém (Tanvald, Jilemnice), Ústeckém (Děčín, Ústí nad Labem, Teplice, Litvínov, Chomutov, Kadaň), Karlovarském (Ostrov, Kraslice, Karlovy Vary) a Pardubickém kraji (Hlinsko, Polička) a na celé Vysočině. Na těchto místech může napadnout až 25 centimetrů nového sněhu za 12 hodin nebo 40 centimetrů za 24 hodin.
Kalamita hrozí také ve Středočeském (Brandýs nad Labem-Stará Boleslav, Čáslav, Český Brod, Kolín, Kutná Hora, Lysá nad Labem, Mělník, Mladá Boleslav, Mnichovo Hradiště, Neratovice, Nymburk, Poděbrady, Vlašim), Královéhradeckém (Broumov, Dobruška, Dvůr Králové nad Labem, Hořice, Hradec Králové, Jaroměř, Jičín, Kostelec nad Orlicí, Náchod, Nová Paka, Nové Město nad Metují, Nový Bydžov, Rychnov nad Kněžnou), Libereckém (Česká Lípa, Frýdlant, Jablonec nad Nisou, Liberec, Nový Bor, Semily, Turnov, Železný Brod), Ústeckém (Litoměřice, Lovosice, Roudnice nad Labem, Rumburk, Varnsdorf), Pardubickém (Česká Třebová, Holice, Chrudim, Králíky, Lanškroun, Litomyšl, Moravská Třebová, Pardubice, Přelouč, Svitavy, Ústí nad Orlicí, Vysoké Mýto, Žamberk), Olomouckém, Jihomoravském, Zlínském a Moravskoslezském kraji. Tam hrozí sněhová přikrývka ve výši 7 centimetrů za 12 hodin nebo 15 centimetrů mokrého a těžkého sněhu za 24 hodin.
Česko ve čtvrtek sužoval silný vítr i déšť. Meteorologové řekli, jak bude o Vánocích:
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.