Pořádně napilno mají nejen silničáři, ale také majitelé a správci budov. Po vydatných sněhových srážkách se na střechách totiž kupí hodně mokrého sněhu. Pokud následně začne mrznout, mohou se navíc tvořit rampouchy.
S příchodem oblevy pak led i sníh ze střechy začne padat, což představuje nebezpečí nejen pro chodce, ale i pro auta stojící podél domu. "Majitel pak musí zajistit bezpečnosti svého objektu, aby případné masy sněhu padající ze střechy domu nezpůsobily škodu na majetku nebo zdraví. Největším rizikem pak jsou rampouchy a zmrzlé sněhové plochy, které mohou vážit i desítky kilogramů," nastínil Jan Dzúr ze společnosti Kӓrcher.
[chooze:article;value:531282]
Právě za zabezpečení střech i dalších částí budovy od padajícího sněhu nebo ledu zodpovídá vlastník nemovitosti nebo správce. Majitel navíc nese zodpovědnost v případě škod na majetku i zranění.
"To se děje ale v našich městských podmínkách pouze výjimečně. V případech rozsáhlé kalamity, kdy nejenže hrozí velké nebezpečí, ale je i riskantní jakýkoli neprofesionální zásah. V takovém případě zasahují i hasiči a při opravdu extrémní kalamitě může zasahovat i armáda," doplnil Dzúr.
Úklid chodníků
"Chodník je podle zákona součástí stavby komunikace, případně samostatnou stavbou, jež je součástí pozemku, na kterém se nachází. Protože je mnoho chodníků ve městech a obcích právě v jejich vlastnictví, patří mezi jejich povinnosti zajistit odklizení sněhu či zmírnění závad ve schůdnosti. Odpovědnost v tomto případě má obec," řekl Dzúr.
Jiná situace však platí u chodníku k domu. Za ten naopak odpovídá jeho vlastník. To může být také obec, ale často tomu tak není. Nejčastěji to bývá soukromý majitel, firma nebo instituce, Společenství vlastníků jednotek (SVJ) nebo bytové družstvo.
[chooze:article;value:531057]
"Nejen schody do domu, ale také bezprostřední prostor před vstupem do něj jsou plně v odpovědnosti majitele objektu. Jedná se o prostor, se kterým se dostane osoba při východu z objektu poprvé do kontaktu. A ten musí být uklizen tak, aby byl bezpečný a zbavený sněhové pokrývky a náledí," upozornili odborníci.
Co dělat v případě škody?
Pokud vznikne jakákoliv škoda, měli by si lidé vše důkladně nafotit. "A to nejen místo události, ale i stav objektu a samotné poškození, ať už se jedná o škodu na majetku nebo zranění," poradili experti.
Je důležité si také zapsat čas, kdy se událost stala, a případně si vzít kontakt na svědky. "Pokud jsou škody na majetku nebo zdraví vážnější, neopomeňte přivolat policii, která o události vyhotoví oficiální záznam. Škodu pak bezodkladně nahlaste pojišťovně," uzavřeli odborníci.
Sněhová kalamita zasáhla i Německo. Více se dozvíte v následující reportáži (12/2023):
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.