Naše vztahy narušují jen názory na Ukrajinu, jinak se shodneme, tvrdí Fico

[chooze:gallery;value:33922]

​Zásadním bodem jednání s ústavními činiteli pravděpodobně byla kromě spolupráce v energetice a dopravě i postoj k válce na Ukrajině. Už v předvolební kampani totiž Robert Fico zdůrazňoval, že Slovensko nebude dál vojensky podporovat Ukrajinu a smysl nemají ani některé protiruské sankce. Česko je proti tomu jedním z největších podporovatelů napadené země a na pokračování přísunu vojenské a humanitární pomoci se shodují všichni čelní představitelé. 

"Názor, že Slovensko nebude dodávat Ukrajině zbraně, potvrdil pan premiér rovněž a ukázalo se, že náš názor není shodný, ale tak to někdy bývá, že nemají na všem v zahraniční politice stejný názor," sdělil po ranním jednání diplomaticky předseda horní komory Vystrčil. Slovensko podle něj ale podporuje nárok Ukrajiny na územní celistvost a nezávislost, což předseda Senátu považuje za nejdůležitější. Zároveň je podle něj Ficova vláda připravena pokračovat v humanitární pomoci.

Přestože jsou podle Fica česko-slovenské vztahy na tradičně dobré úrovni, je třeba se jimi začít znovu zabývat. "Charakterizoval bych náš vztah jako vztah vzájemné důvěry. Došel jsem proto, že česko-slovenské vztahy jsou narušené zubem času. Je třeba si uvědomit, že od rozpadu je to už 30 roků. Prošli jsme množstvím krizí. Nebyl čas na inventuru vztahů," zmínil. 

Zabrzděná V4

Vystrčil také uvedl, že jedním z dalších probíraných témat byla spolupráce v rámci visegrádské čtyřky. Oba se shodli na tom, že je spolupráci potřeba zintenzivnit. O společenství Česka, Slovenska, Maďarska a Polska hovořil Fico i po setkání s premiérem Fialou. Visegrádská čtyřka je podle něj nyní "zabrzděná" a je třeba hledat více společných témat. 

"Čtyři země V4 představují víc jak 65 milionů obyvatel a to je tak silná část obyvatelstva EU, že musí naše partneři pohlížet na naše zájmy, tak jako my pohlížíme na jejich zájmy," sdělil Fico s tím, že se země shodnou třeba na nutnosti zachování práva veta při rozhodování institucí Evropské unie. 

[chooze:article;value:527075]

Spory s prezidentem Pavlem

​Následně se Fico setkal  s předsedkyní Poslanecké sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09), stejně tak jako s premiérem Petrem Fialou (ODS) a s prezidentem Petrem Pavlem. Ještě před předčasnými volbami na Slovensku, které vyhrála Ficova strana Směr-SD, mezi Pavlem a Ficem proběhlo několik slovních přestřelek. Český prezident před volbami v několika rozhovorech zmínil, že Ficův návrat do premiérského křesla by mohl vést k "narušení" česko-slovenských vztahů. V reakci na to ho Fico obvinil z vměšování do slovenských voleb.  

Ještě před setkáním také přišly Lidové noviny s informací od anonymních zdrojů z Pražského hradu, že česká hlava státu nejdříve schůzku s Ficem odmítala. Přesvědčit Petra Pavla měla až slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, která v posledním týdnu navštívila Česko v rámci summitu V4 na Pražském hradě. Zřejmě i kvůli tomu v pátek proběhne jejich jednání bez přítomnosti médií a následné tiskové konference. 

Připravenou má slovenský premiér také schůzku s lídrem hnutí ANO Andrejem Babišem a bývalým prezidentem Milošem Zemanem. Jde o první Ficovu oficiální zahraniční cestu po znovujmenování do funkce premiéra.

Slovenský předseda vlády Robert Fico se v pátek dopoledne poklonil u památníku spoluzakladatele Československa Milana Rastislava Štefánika: 

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.