Spojené státy soustředí na Blízkém východě ohromnou sílu. K dvojici velkých letadlových lodí USS Gerald Ford a USS Dwight Eisenhower i s doprovodnými plavidly ve východním Středomoří a vrtulníkové výsadkové lodi USS Bataan vyzbrojené letouny F-35 na severu Rudého moře se v pondělí podle amerického velitelství pro Blízký a Střední východ přidala také obří jaderná ponorka třídy Ohio.
Ty můžou přepravovat buďto dvacítku balistických střel Trident schopných nést jaderné hlavice, nebo konvenční naváděné střely s plochou dráhou letu Tomahawk. Takových pak ponorka uveze až 154. I proto jde o jednu z nejutajovanějších zbraní ve výzbroji amerického námořnictva a je velmi nezvyklé, že by o jejím umístění Američané veřejně informovali.
Podle amerikanisty Kryštofa Kozáka z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy je důvod pro vyslání ponorky jasný – zabránit dalším aktérům, aby se do konfliktu aktivně zapojili. "To, že Američané do východního Středomoří vysílají jadernou ponorku, je jasným vzkazem, že Spojené státy jsou jednoznačně na straně Izraele," dodal.
[chooze:article;value:528338]
Do východního Středomoří měla zamířit konkrétně ponorka USS Florida, tedy varianta bez jaderných střel. Že jde o verzi vyzbrojenou pouze konvenční municí, napovídá například přetlaková komora pro operace speciálních sil viditelná na fotografiích ze Suezského kanálu. Komora je nasazená na přestavěné silo pro balistickou střelu, a proto se u verze s jadernou výzbrojí nepoužívá.
Per the DOD, earlier today the Ohio-class cruise missile submarine USS Florida (SSGN-728) transited the Suez Canal, heading into the northern Red Sea and the CENTCOM AOR.
— OSINTtechnical (@Osinttechnical) November 6, 2023
USS Florida is armed with up to 154 Tomahawk cruise missiles and is equipped with a dry deck shelter. pic.twitter.com/52UW7Gl1wD
I tak ale toto plavidlo představuje ohromnou sílu. Pro srovnání: Torpédoborce Arleigh Burke uvezou pouze 96 střel Tomahawk, křižníky Ticonderoga pak maximálně 122. V obou případech tedy znatelně méně.
[chooze:article;value:525786]
"Přítomnost jaderné ponorky a letadlových lodí naznačuje, že v případě další eskalace konfliktu jsou USA připraveny izraelskou armádu podpořit," nastínil další možný vývoj Kozák. Dodal ale, že případná síla reakce závisí čistě na rozhodnutí Spojených států. Žádná smlouva s Izraelem je totiž ke konkrétním krokům nezavazuje. "Pokud by Američané do konfliktu vstoupili, bylo by to nejspíš právě s využitím naváděných zbraní, namířených na jasně určené důležité cíle," zdůraznil.
Tématu se věnovala i reportáž TV Nova:
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.