Poslanci mají řešit delší přesčasy lékařů i home office. Místo toho Babiš kritizuje vládu

Novela zákoníku práce, kterou poslanci projednávají po úpravách v Senátu, upravuje i další přesčasy pro zdravotníky. Právě tato změna vyvolala v lékařských kruzích velký odpor. Zástupci České lékařské komory (ČLK) totiž začali hrozit, že nebudou přesčasy od 1. prosince sloužit, a někteří zvažují i podání výpovědí. 

Před projednáváním si část lékařů stěžovala, že novela by umožnila zvýšit možnost přesčasů u zdravotníků až na 832 hodin ročně. U záchranářů by mohly přesčasy dosáhnout až jednoho tisíce hodin za rok. Podle prezidenta ČLK Milana Kubka tomu neodpovídá platové ohodnocení. "Lékař po atestaci, který má pod sebou tým lidí, pracuje za tři stovky na hodinu, to je asi 230 korun čistého," řekl minulý týden pro televizi Nova s tím, že by si politici měli uvědomit, že "doktoři jsou taky lidi". 

[chooze:article;value:521637]

Jednat by poslanci měli i o úpravě práce z domova, tedy takzvaného home officu. Zákonný nárok by na práci na dálku mohli mít rodiče dětí do devíti let nebo těhotné ženy. Pokud zaměstnavatel nebude chtít tuto možnost práce umožnit, bude to muset odůvodnit. Dosud mohli zaměstnancům práci z domova nedovolit pouze na základě svého rozhodnutí. 

Zákonodárci posoudí i drážní novelu o právech cestujících v železniční dopravě. Senátoři z ní totiž navrhli vypustit možnosti konzervace málo využívaných tratí. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) dříve naopak zmiňoval, že takzvaná konzervace by podle něj umožnila nerušit málo využívané tratě a zajistit jejich možné využití v případě obnovení provozu na těchto železničních tratích. 

[chooze:article;value:521913]

Opozice na úvod dlouze kritizovala ministry 

Hned v úvodu jednání si poslanci schválili, že můžou jednat i po půlnoci. Bod navrhl předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda kvůli tomu, aby stihli návrhy podpořit, i kdyby měli opoziční poslanci několikahodinové projevy. S přednostním právem ještě před schválením programu vystoupila šéfka poslanců ANO Alena Schillerová, která kritizovala vládní politiku v oblasti školství. Znovu se vymezila i proti konsolidačnímu balíčku a vládnímu návrhu zákona o státním rozpočtu.

Předseda opoziční SPD Tomio Okamura pak hovořil o tom, že vláda podle něj porušila svoje předvolební sliby tím, že chce zvyšovat daně. Ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) obvinil z lhaní a prohlásil o něm, že prosazuje "totalitní politiku". Dlouhý projev na úvod svého vystoupení slíbil i předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Osočil v něm vedení Sněmovny z urážek a opakoval pojmy jako "nová totalita" a "ohrožení demokracie" namířené na koaliční poslance. 

Konsolidační balíček míří do třetího čtení. Poslanci se přeli desítky hodin (09/2023): 

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.