Jednou z možností, jak se osvěžit, užít si vodní radovánky a zaplavat si, jsou přírodní koupaliště. Pokud se na nějaké ve vašem okolí chystáte vyrazit, měli byste si však dopředu zjistit, jaká je tam kvalita vody. Aktuálně v Česku odborníci zakázali koupání na pěti místech. Jakost vody hodnotí na základě stupnice, která má pět bodů. Pro každý stupeň je pak určena jiná barva.
|
Voda vhodná ke koupání: nezávadná voda s nízkou pravděpodobností vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci s vyhovujícími smyslově postižitelnými vlastnostmi. |
|
Voda vhodná ke koupání s mírně zhoršenými vlastnostmi: nezávadná voda s nízkou pravděpodobností vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci především se zhoršenými smyslově postižitelnými vlastnostmi, v případě možnosti je vhodné se osprchovat. |
|
Zhoršená jakost vody: mírně zvýšená pravděpodobnost vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci, u některých vnímavých jedinců (těhotné ženy, děti, osoby trpící alergií, osoby s oslabeným imunitním systémem) by se již mohly vyskytnout zdravotní obtíže, po koupání se doporučuje osprchovat. |
|
Voda nevhodná ke koupání: voda neodpovídá hygienickým požadavkům a pro uživatele představuje zdravotní riziko, koupání a provozování vodních sportů nelze doporučit zejména pro děti, těhotné ženy, osoby trpící alergií a osoby s oslabeným imunitním systémem. |
|
Voda nebezpečná ke koupání – zákaz koupání: voda neodpovídá hygienickým požadavkům a hrozí akutní poškození zdraví, vyhlašuje se zákaz koupání. |
zdroj: ÚZIS/TN.cz |
Praha a Středočeský kraj
Dobré podmínky panují na koupalištích v hlavním městě. Kvalita vody je v Praze aktuálně na vysoké úrovni. Lidé se tak vůbec nemusí bát o své zdraví.
[chooze:article;value:517648]
Podobná jakost vody ke koupání je také ve Středočeském kraji. Pouze na dvou místech se situace zhoršila. Voda nevhodná ke koupání je v jezeře Ostrá nedaleko Lysé nad Labem. Zhoršená jakost vody je pak v písníku u Bakova nad Jizerou.
Jihočeský kraj
Přestože v Jihočeském kraji nalezneme místa, kam můžeme s klidem vyrazit se zchladit, v sedmi přírodních koupalištích je zhoršená kvalita vody. Jedná se o přehradu Orlík u kempu Radava a tábořiště Podolsko, rybník Pilský u Zbraslavic, rybník Hejtman a Staňkovský rybník nedaleko Chlumu u Třeboně a vodní nádrž Lipno u pláže Horní Planá.
Plzeňský kraj
V Plzeňském kraji je rovnou několik problematických míst. Nejhorší jakost vody je ve vodní nádrži Hracholusky u penzionu Na Radosti, kde odborníci nedoporučují se koupat. Zhoršená kvalita je pak například v jezírku Košutka, přírodním biotopu České údolí, koupališti Annín nebo rybníku Babylon.
Karlovarský kraj
Obloukem by se lidé měli vyhnout Velkému Rybníku nedaleko Karlových Varů. V něm je dokonce zakázáno se koupat. Problémy jsou také u koupaliště Rolava a v případě vodní nádrže Skalka u kempu Podhoří.
Ústecký kraj
Dobré kvalitě vody se těší Ústecký kraj. Tam je pouze na dvou místech zhoršená jakost vody, a to v rybníku Chmelař u Úštěku a rybníku v Chabařovicích.
Liberecký kraj
Také Liberecký kraj je na tom poměrně dobře. Výjimkou jsou jen oblíbené Máchovo jezero a také Hamerské jezero. Ta mají zhoršenou kvalitu.
Královéhradecký kraj
Rovnou dva zákazy koupání vydali odborníci pro Královéhradecký kraj. Ty platí pro rybník Dolce u Trutnova a Stříbrný rybník u Hradce Králové. Zhoršená jakost je pak v Oborském rybníku kousek od Jičína.
Pardubický kraj
Pardubickému kraji dělá "ostudu" pouze rybník Rosnička u Svitav. Tam je vydaný zákaz koupání. Jinak se kraj totiž těší výborné kvalitě vod.
Vysočina
Opatrní by měli být lidé na Vysočině. Kromě rybníku Kachlička, kde je koupání nebezpečné a platí tam zákaz, je nevhodná voda také například v Břevnické nádrži, Velkém pařezitém rybníku nebo přehradě Trnávka.
Jihomoravský kraj
Jihomoravský kraj na měřených místech naopak oproti jiným krajům nabízí jen tu nejkvalitnější vodu. Nikdo tam proto nemusí váhat, zda se vyrazí osvěžit k některému z přírodních koupališť.
Olomoucký kraj a Moravskoslezský kraj
Rovnou na několika místech v Olomouckém kraji je špatná jakost vody. Jedná se o přehradu Plumlov, biotop v obci Laškov a další v obci Paseka.
Problémová je v Moravskoslezském kraji vodní nádrž Čerťák. Tam je voda dokonce nevhodná na koupání. Zhoršená jakost je pak také v nádrži Brušperk.
Zlínský kraj
Zlínský kraj má problém ve slepém rameni řeky Moravy. Pěnné rameno u Napajedel totiž hlásí vodu nevhodnou ke koupání. Jinak kraj s jakostí problémy nemá.
Interaktivní mapu naleznete na webu koupacivody.cz, kde si můžete každé koupaliště rozkliknout a zjistit bližší informace o kvalitě vody a historii výsledků vzorků.
Počasí přeje vodákům. Více se dozvíte v následující reportáži (8/2023):
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.