Před technologií by měl mít vždy přednost člověk, vyplývá z výroční zprávy OSN o stavu školství. Odborníci z organizace UNESCO v ní vyzývají školy, aby při výuce nepřeceňovaly technologie, protože existují důkazy o tom, že navzdory názorům technologických nadšenců nadměrné používání chytrých telefonů u dětí vede k horším studijním výsledkům a horšímu emocionálnímu rozpoložení dětí.
V oficiální zprávě UNESCO zmiňuje, že omezení takzvaných smartphonů ve školách by naopak přispělo k ochraně před kyberšikanou a k lepší organizaci výuky. "Ne každá změna je nutně znamením pokroku. To, že se něco měnit může, neznamená, že to je vždy absolutní nutnost," shrnuje zpráva o školství.
[chooze:article;value:490353]
Doporučení se zaměřuje hlavně na zachování "sociální dimenze vzdělávání", píše deník Independent. Podle zprávy se totiž výzvy k většímu individuálnímu zaměření vyučování studentů mohou míjet s cílem toho, k čemu by měly školy samotné sloužit.
Zástupci OSN proto podporovatele technologií ve školství mírní. "Digitální revoluce v sobě skrývá nezměrný potenciál, ale stejně jako jinde ve společnosti je nutné se zaměřit na způsob jejich využití ve vzdělávání. Technologie musí sloužit k lepšímu prožitku z učení a k prospěchu studentů a učitelů, nikoliv k jejich škodě," řekla ředitelka organizace UNESCO deníku Guardian.
[chooze:article;value:405500]
Zvlášť v době změn ve školství po pandemii covidu-19, kdy se celá výuka přesouvala do on-line prostoru, by se dle ní měli učitelé ponaučeni tímto zážitkem orientovat na studenty, a nikoliv prostředky navíc. Do budoucna by se tak ani na vysokých školách neměli zbavovat vyučování a vysvětlování látky tváří v tvář, což má dle zprávy pozitivní vliv na správný rozvoj při dospívání.
Kromě neblahého vlivu na studijní výsledky a duševní pohodu žáků pozoruje UNESCO postupný ústup od technologií ve výuce i v jednotlivých státech. Zákaz používání mobilů zavedla Francie už v roce 2018, k podobnému nařízení pak letos přistoupilo i Finsko, které si od toho slibuje zlepšení výsledků studentů při závěrečných zkouškách. Odebírat chytré telefony studentům při hodině letos od prosince mohou podle rozhodnutí tamního ministerstva školství i italští učitelé a Nizozemsko chce k takovému kroku přistoupit příští rok.
Dělají na internetu děti opravdu to, co říkají? Průzkum zmapoval jejich aktivitu na telefonu (06/2023):
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.